Program červen 2024

Od 1. do 30. června 2024

Program v Muzeu východních Čech 
*program je průběžně doplňován

 

Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží
Pondělí: ZAVŘENO 
Úterý až neděle 10.00 - 18.00 hodin
* Každou poslední středu v měsíci otevřeno od 10 do 20 hodin
* Každou první středu v měsíci je vstup do muzea zdarma

 

Muzeum války 1866
Muzejní stálá expozice je uzavřena.
Důvodem jsou přípravné práce, následná kompletní rekonstrukce a stavba nové stálé expozice.
Otevření je plánováno na červenec 2026

Komentované prohlídky centrálního bojiště bitvy u Hradce Králové
Vždy v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin
Naši průvodci vám pomohou rozkrýt mýty, které se kolem největší polní bitvy na našem území za oněch téměř 160 let navršily. Ve stejném čase můžete navštívit rozhlednu, na kterou máte v případě zakoupení vstupenky na komentovanou prohlídku vstup zdarma.
Cena programu je 90 Kč za osobu, vstupenky zakoupíte na pokladně rozhledny.
Omlouváme se, ale z technických důvodů zde NELZE PLATIT KARTOU!
K parkování je možné využít parkovací místa okolo budovy Muzea války 1866.

Vyhlídková věž
Úterý až neděle od 9 do 17 hodin

 

AKTUÁLNÍ VÝSTAVY   

NA OKRAJI KELTSKÉHO SVĚTA
Od 28. června 2024 do 27. dubna 2025
Výstava představí východočeské reálie v mladší době železné, což je období obecně spojované s Kelty. Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky. Východní Čechy pak patřily spíše na periferii keltského světa. Archeologické nálezy však dokládají, že i zde Keltové žili. Naše výstava vám přiblíží právě tyto oblasti a ukáže vám podobnosti, ale i odlišnosti života tehdejších lidí.  

 

TAJ JEMNOSTI ANEB NÁVRATY DOMŮ
Do 27. října 2024
Muzeum východních Čech v Hradci Králové bude hostit výstavu světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové. 
Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové představí grafička svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je sítotisk, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Většina děl bude po skončení výstavy k prodeji, rezervace je možná už nyní na www.taj-jemnosti.cz.

   

STÁLÁ EXPOZICE CESTY MĚSTA

Přijďte si prohlédnout stálou interaktivní expozici Cesty města, která přibližuje historii Hradce Králové od pravěku až po období první republiky. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Expozice má celkem tři tematické části :
K městu českých královen
Prologem expozice je úvodní část věnovaná historii osídlení královéhradeckého návrší a přilehlého okolí od doby paleolitu až po mladší dobu železnou. Její stěžejní část zachycuje časové období 13. až 16. století a zaměřuje se zejména na význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a urbanistickou výstavbu města.
K pevnosti
Tato část expozice zpracovává historické období Hradce Králové od baroka až po prusko-rakouskou válku 1866. V přední části expozice je imitace švédské fortifikace připomínající dobu třicetileté války, odkud se bude do hlavní části expozice procházet replikou pevnostní brány ukotvené v pevnostní zdi.
K Salonu republiky
Třetí část expozice přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století. Expoziční sály se od předchozích dvou částí liší v zapojení multimédií, k čemuž vybízí samotné historické období, jemuž se expozice věnuje. 

   

AKCE     

Čtvrtek 6. a 20. června 2024 / od 16 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA s rezervací / základní vstupné 180 Kč, v případě nepříznivého počasí 150 Kč
Sobota 8. června 2024 / od 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA s rezervací / základní vstupné 180 Kč, v případě nepříznivého počasí 150 Kč
SEZÓNNÍ NÁVŠTĚVNICKÝ OKRUH: STŘEŠNÍ TERASA

Nabízíme exkluzivní možnost navštívit komentovanou prohlídku vybraných interiérů budovy muzea s vyhlídkou na město Hradec Králové. Kapacita prohlídky je 14 osob. Minimálně se prohlídky musí účastnit 3 osoby. Délka programu je 45 až 60 minut. Návštěva terasy není vhodná pro osoby se sníženou pohyblivostí. V případě špatného počasí si vyhrazujeme právo omezit vstup návštěvníků do exteriéru budovy, garantujeme však prohlídku interiérů.
Registrace termínů:
Čtvrtek 06. června 2024 od 16 hodin - konalo se
Sobota 08. června 2024 od 10 hodin - konalo se
Čtvrtek 20. června 2024 od 16 hodin - ZDE

 

11. června 2024 / od 17 hodin / CESTOVATELSKÁ BESEDA / vstup zdarma 
CESTOVATELSKÝ KUFŘÍK aneb „NA CESTÁCH S PETREM VOLDÁNEM“
Beseda s dlouholetým rozhlasovým zpravodajem a spolupracovníkem České televize Petrem Voldánem je zároveň živou nahrávkou pořadu Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice.
Po návštěvě Londýna budou cílem další zajímavá místa v Anglii. Dozvíte se tedy, kam jezdil bývalý stálý rozhlasový zpravodaj za reportážemi? Proč si dost často vybíral i k “nepracovním” cestám univerzitní města Oxford a Cambridge? Jestli má Stonehenge skutečně magický náboj? Řeč bude také o cestách k moři, leč nikoli za koupáním, poznáte, co je pro Petra Voldána gastronomickou jistotou kdekoli v Anglii, čím okouzlují anglické puby a také třeba to, jaké to je chodit po místech kde jsou stopy legendárních Beatles.A bude toho ještě mnohem víc.
Kapacita je omezena, proto je nezbytná rezervace míst: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo +420 773 713 397. 

 

12. a 26. června 2024 / od 17 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY/ základní vstupné 120 Kč
TAJ JEMNOSTI ANEB NÁVRATY DOMŮ
Míla Fürstová je světoznámá uznávaná grafička a malířka, která vyrostla v Hradci Králové. Její díla jsou vysoce oceňována a jsou zastoupena v českých i světových sbírkách, jako například v kolekci královny Alžběty II. Nyní se Míla vrací domů s výstavou Taj jemnosti aneb Návraty domů, která představuje její nejvýznamnější práce. Vystaven je návrh pro přebal alba Ghost Stories od britské kapely Coldplay, díky kterému upoutala celosvětovou pozornost. Zastoupena je také oceňovaná grafika All the Rivers Flow Through Me nebo ilustrace Babičky Boženy Němcové a básnických sbírek Kytice a Máj. Výstavou provede kurátorka Markéta Pražáková.
Kapacita je omezena, nezbytná je proto rezervace míst:
12. června 2024- kapacita je momentálně zaplněna.
26. června 2024 - ZDE

 

15. června 2024 / od 15 hodin / DNY OTEVŘENÝCH ATELIÉRŮ / vstup zdarma
KONZERVÁTORSKÉ A RESTAURÁTORSKÉ DÍLNY
Těšíme se na vás v rámci akce Dny otevřených ateliérů v Gayerových kasárnách, v odborném pracovišti Muzea východních Čech v Hradci Králové. Přijďte se seznámit s prací muzejních konzervátorek-restaurátorek, které zajišťují všeobecnou konzervaci a restaurování historických a archeologických sbírkových předmětů. Jejich rukama projde ročně kolem tisícovky těchto předmětů. Rády vám některé ukážou, stejně jako různé pracovní postupy

 

26. června 2024 / od 16 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA DEPOZITÁŘŮ / základní vstupné 120 Kč
OTEVŘENÉ DEPOZITÁŘE
Prohlídka otevřených depozitářů bude zahájena ve vestibulu budovy muzea na Eliščině nábřeží. Průvodci vás zavedou do muzejní budovy v Gayerových kasárnách, kde navštívíte otevřené depozitáře archeologie, militarií, uměleckého průmyslu a lihových preparátů. Dozvíte se, jaká jsou specifika práce s jednotlivými sbírkami. V ceně je vstup do všech výstav nebo do stálé expozice. 
Kapacita je omezena, nezbytná je proto rezervace míst ZDE.

 

28. června až 3. července 2024  / VZPOMÍNKOVÁ AKCE NA CHLUMU / vstup zdarma
158. VÝROČÍ BITVY U HRADCE KRÁLOVÉ
Zveme vás na hlavní část vzpomínkových akcí v rámci 158. výročí rozhodující bitvy prusko-rakouské války. Program na www.koniggratz1866.eu.

 

AKCE PRO CELOU RODINU

9. června 2024 / od 15 hodin / MUZEJNÍ NEDĚLE s rezervací / Vstupné děti do 6 let 20 Kč, děti nad 6 let 70 Kč / dospělí 90 Kč
TAJ JEMNOSTI VE VÝSTAVĚ MÍLY FÜRSTOVÉ
Prohlédneme si společně výstavu výtvarnice Míly Fürstové „Taj jemnosti aneb Návraty domů“ a zapojíme vlastní fantazii. Přímo ve výstavě si budeme trochu hrát, například s interaktivními  rybičkami. Také budeme trochu tvořit, a každý si tak domů odnese vlastní papírovou lodičku.
Program je vhodný pro děti od 6 let. Počet návštěvníků je  z kapacitních důvodů omezen.
Na prohlídku je nutné se předem přihlásit ZDE.

 

28. června 2024 / od 10 hodin / S VYSVĚDČENÍM DO MUZEA / Vstupné děti zdarma po předložení vysvědčení / dospělí 90 Kč
SVĚT FANTAZIE MÍLY FÜRSTOVÉ

Přijďte s námi oslavit konec školního roku! V muzeu si školáci užijí hledačku inspirovanou motivy z výstavy Míly Fürstové. Hravá stanoviště obohatí interaktivní hračky zapůjčené ze speciálního hračkářství „Agátin svět“. V závěru čeká na děti za jejich snahu malá odměna.
Program je vhodný pro děti od 6 let.

 

KLUB SENIORŮ

6. června 2024 / 10 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / vstup pro členy klubu zdarma
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VILOVÉ ČTVRTI U ORLICE 

Martin Jakoubek představí nejstarší z královéhradeckých vilových čtvrtí, která se po zrušení pevnosti začala budovat v blízkosti Orlice. Mezi vilami najdeme jak historizující stavby, tak i vily secesní, a dokonce i několik budov avantgardních využívajících prvky funkcionalismu. V rámci prohlídky bude pozornost věnována i osobnostem vybraných architektů a stavebníků, například hradeckému podnikateli a architektu – samoukovi Václavu Rejchlovi staršímu. 
Sraz účastníků je před Studijní a vědeckou knihovnou.

 

20. června 2024 / 10 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ / vstup pro členy klubu zdarma
PŘEDNÁŠKA MAMUT ZE SVOBODNÝCH DVORŮ
Mamut ze Svobodných Dvorů – senzace, která se zrodila 8. dubna 1899, která je legendou východočeské a vlastně i české a evropské archeologie. Kulturní fenomén a stále živé téma doma ve Svobodných Dvorech přiblíží archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Čechák. Účastníci se dozví okolnosti nálezu, i to, co znamenal v době svého vzniku a co znamená dnes.

 

Muzejní kavárna

Vychutnejte si u nás svůj oblíbený zákusek a kávu v příjemném prostředí budovy s geniem loci.
Můžete u nás ochutnat pralinky, makronky, větrníky, dorty a mnoho dalších zákusků z naší výrobny. Denně pro vás připravujeme i obložené chleby s vlastními pomazánkami a nejen ty.

Provozní doba:

Pondělí                             ZAVŘENO
Úterý až neděle               10 - 18 hodin

 

Knihovna Muzea východních Čech v Hradci Králové

Gayerova kasárna, Opletalova 334, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 534 798, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozní doba:
Pondělí       9-12      13-17
Středa         9-12      13-17