15. 09. 2020

Královéhradecká muzejní noc 2020 - ZRUŠENA

Královéhradecká muzejní noc bude letos už XIII. ročníkem, kterým se muzea a galerie v Hradci Králové a okolí připojují do celorepublikového cyklu muzejních nocí. 

XVI. ročník Festivalu muzejních nocí 2020 se v Hradci Králové a okolí uskuteční 23. října 2020 od 18 do 24 hodin. Vstup je do všech zúčastněných muzeí a galerií zdarma.

Seznam muzeí a galerií

  • Muzeum východních Čech v Hradci Králové
  • Muzeum války 1866
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové
  • Labyrint Divadla Drak
  • Informační centrum obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové
  • Muzeum parních strojů

 

banner akce muzejni noc 2020

MUZEJNÍ NOC (nejen sklářských) POKLADŮ

Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program propojený s výstavou SKLOLETÍ - 100 let sklářské školy v Železném Brodě. Pro děti i dospělé budou připraveny kreativní aktivity spojené s výrobou skla, při kterých uvidíte většinu školních řemesel, například ruční malby tradičními sklářskými vypalovacími barvami, klasické techniky rytí skla na ryteckém stroji, tvorbu šperků a bižuterie, výrobu skleněných figurek u sklářského kahanu a mnoho dalšího, včetně chemické laboratoře. Muzeum představí i své další poklady, otevřeny budou všechny aktuální výstavy. Na nejmenší čeká bublifuková dílna. Zahrají si v ní na malé skláře a probudí svou fantazii. Budou tvarovat duhové bublinky podobně, jako sklář vymýšlí tvar nového výrobku.

MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ
Eliščino nábřeží 465, 500 01 Hradec Králové
tel. 495 512 391, 495 512 392, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.muzeumhk.cz

 

Muzeum války 1866

NOC V MUZEU VÁLKY 1866

Bojiště u Hradce Králové je oblastí s jednou z největších koncentrací válečných hrobů v ČR. Jak takový hrob vypadá dnes a jak před více než 150 lety? Lze vysledovat osud konkrétního jednoho padlého z tisíců zahynulých v největší polní bitvě v českých zemích na základě předmětů, se kterými byl pohřben? Na tyto otázky se pokusí odpovědět archeolog Univerzity Hradec Králové, Mgr. Matouš Holas. Jak to bylo s rakouskou taktikou? Zapříčinila její nepružnost katastrofální porážku? Jak se lišil pohled pěšáka a příslušníka elitní jednotky – myslivců – na bitevní vřavu? Odpovědi budeme hledat s členy klubu vojenské historie 5. Prapor polních myslivců. Místo osudové bitvy navštívil před 154 lety císař František Josef I. Jak se na panovníka a jeho návštěvu dívalo obyvatelstvo? A jaký byl jeho válečný prožitek? Více se dozvíte od Mgr. Josefa Šrámka, Ph.D., historika MVČ. 

Muzejní autobusová linka odjíždí v 18.00 hodin od Muzea východních Čech v Hradci Králové. Návrat kolem 21.30 hodin. Zpáteční jízdné 45 Kč.

MUZEUM VÁLKY 1866
Chlum čp. 66, 503 12 pošta Všestary
tel.: 495 447 058, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.muzeumhk.cz

 

Galerie moderního umění v Hradci Králové

GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ 

V rámci letošní Muzejní noci si návštěvníci budou moci od 19 do 22 hodin prohlédnout instalaci Dalibora Bači Za kulisou, umístěnou ve foyer galerie. Nová expozice Nekousavě kousati Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji bude ke zhlédnutí v prvním patře galerie. Měsíc říjen a listopad jsou zasvěceny přípravě zcela nové stálé expozice ve druhém a třetím patře, kam se návštěvníci tentokrát v době Muzejní noci nepodívají. Zato ve čtvrtém patře kromě krásného večerního výhledu z terasy budou moci prohlédnout dvě výstavy, a to Nalézat ztracenou rovnováhu Jiřího Hilmara a výstavu s názvem Jiný prostor Petra Stanického. Objekty ze dřeva, kovu a skla budou k obdivu až do 22 hodin. Aby návštěvníci nezůstali pouze pozorovateli, budou se všichni moci výtvarně vyjádřit a vyřádit ve výtvarném ateliéru a také v přednáškovém sále. Tato místa poskytnou prostor pro práci se záhadami světla a tmy. Přijďte se projít po galerii, zhlédnout naše nové výstavy a tvořit s námi. 

GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ V HRADCI KRÁLOVÉ
Velké náměstí 139-140, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 512 538, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.galeriehk.cz

 

Labyrint Divadla Drak

LABYRINT DIVADLA DRAK

I v tomto roce se otevře Labyrint Divadla Drak všem zájemcům a odhalí jim svá tajemství. Mohou si zde vyzkoušet hru s dračími poklady ze skladu loutek, dozví se, jak se jmenuje loutka na provázcích, co se skrývá za plátnem stínového divadla, nebo jestli je maňásek vážně nesmrtelný. Dobrodružnější povahy se mohou vydat na speciální noční vydání divadelní výpravy Za Příběhem Draku, ale chybět nebudou ani oblíbené komentované prohlídky s autorkami aktuálních výstav. Pro nejmenší zahájíme inscenací Studia Damúza s názvem Houpací pohádky.

DIVADLO DRAK a MIFD o.p.s.
Hradební 632, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 514 721, 495 515 543, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.draktheatre.cz

   

Informační centrum obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové

INFORMAČNÍ CENTRUM OBNOVITELNÉ ZDROJE A MALÁ VODNÍ ELEKTRÁRNA „HUČÁK“ V HRADCI KRÁLOVÉ

Pro velké i malé návštěvníky je připravena interaktivní expozice o obnovitelných zdrojích energií, o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. Novinkou je letos virtuální realita, kde si můžete zkusit složit strojovnu větrné elektrárny nebo Kaplanovu turbínu. Součástí prohlídky jsou i projekce tematického filmu Malé vodní elektrárny na Labi nebo filmů Obnovitelné zdroje100 let Šumavské energie. Infocentrum umístěné v historické secesní budově Malé vodní elektrárny Hučák v centru Hradce Králové poutavou formou představuje principy a možnosti energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy a geotermální energie, současně nabízí pohled a exkurzi v prostorách historické stoleté plně funkční malé vodní elektrárny.

INFORMAČNÍ CENTRUM OBNOVITELNÉ ZDROJE
Křižíkova 788, 500 03 Hradec Králové
tel.: 492 122 660, 725 781 564-5, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
www.cez.cz/hucak

 

Muzeum parních strojů

MUZEUM PARNÍCH STROJŮ

Jan Tomek vystavuje svou sbírku z 19. století čítající kolem dvou stovek parních strojů v suterénu svého rodinného domu a také na zahradě, kde postavil industriální pavilón. Muzeum páry rozhodně nepřehlédnete. Přímo před domem je totiž umístěn 10,5 tun vážící parní stroj z cukrovaru Syrovátka. Návštěvníci uvidí také modely, které sloužily jako hračky pro děti zejména z bohatých německých rodin. Ve sbírce jich je 136 a téměř každý z nich má svůj příběh. Nejstarší parní strojek je z roku 1892, kdy je začaly vyrábět německé hračkářské továrny. Můžete tu vidět například i praktický model textilní továrny z 19. století.

Spojení: Trolejbus č. 7, zastávka Husův pomník (hospoda Hrázka).

MUZEUM PARNÍCH STROJŮ
Ulice na Hrázce č. p. 363, 500 09 Nový Hradec Králové
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

 

 

Akce se koná s podporou města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje.
Vstup do všech zúčastněných muzeí a galerií zdarma.

 

Hradec Králové

 

Královéhradecký kraj