Dne 24. 6. 2024 schválila Rada Královéhradeckého kraje zápis Ochotnického divadla na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Královéhradeckého kraje.
Amatérské (ochotnické) hraní divadla je dobrovolnou a ryze volnočasovou kulturní aktivitou. Ve svých rozmanitých podobách a projevech je uměním interpretačním, protože je dílem profesně neškolených tvůrců. Členové souborů se scházejí, aby společně vytvářeli a hráli divadelní představení pro dospělé i pro dětské diváky. Činí tak především v místě působiště, s inscenacemi hostují ve svém okolí a účastní se divadelních přehlídek.
Ochotnické hraní představuje dvousetletou živou tradici, která dále pokračuje a rozvíjí se do různých forem. Bývá v místní komunitě pevně zakotveno, je součástí lokálních, případně regionálních tradic, čerpá z nich a inspiruje se jimi. Statek je předáván z generace na generaci, jednak přenosem v rodinách, účastí v multigeneračních souborech nebo vědomím závazku vůči divadelní tradici místa. Proto často dochází k znovu obnovování už zaniklé ochotnické činnosti (viz Lovčičtí ochotníci, Symposion). Předávání zkušeností také probíhá neformálně na akcích, krátkodobých i dlouhodobých, a to vzájemnými kontakty ochotnických souborů i za účasti divadelních profesionálů. Formální vzdělávání zabezpečují pro děti a mládež základní umělecké školy v literárně-dramatickém oboru.
Divadelníci významně pomáhají utvářet kulturní a společenský život místních komunit, jsou jejich aktivní součástí a reprezentanty navenek. Sami si organizují přípravu představení, jak po stránce dramaturgické, tak inscenační, interpretační a scénografické. V repertoáru mají hry české i světové, adaptace literárních děl i hry vlastní, vzniklé v souboru a reagující na místní život a události. S ohledem na zájem diváků v inscenacích většinou převažují komedie.
Ochotnické spolky najdeme v Královéhradeckém kraji ve vesnicích, malých a větších městech i v krajském městě samém. V Královéhradeckém kraji působí na šedesát ochotnických (amatérských) divadelních souborů. Co do počtu souborů se tak náš kraj řadí v rámci České republiky na první místo. Divadelníci působí v různých divadelních oborech, jakými jsou dětské a studentské divadlo, činoherní divadlo dospělých, divadlo dospělých pro dětského diváka i v prosazujícím se alternativním divadle.
Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Královéhradeckého kraje obsahuje:
1) 2012 – Východočeské loutkářství
* Východočeské loutkářství bylo v roce 2012 zapsáno také na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
2) 2017 – Tradice generačního předávání krajkářství na Vamberecku
3) 2019 – Betlémářství
4) 2021 – České vodáctví – sociokulturní fenomén pobytu v přírodě spojený se splouváním vodních toků
5) 2022 – Výroba modrotiskových forem
6) 2024 – Ochotnické divadlo