Program muzea - listopad 2023

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Od 1. do 30. listopadu 2023

Program v Muzeu východních Čech 
*program je průběžně doplňován

Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží
Pondělí: ZAVŘENO 
Úterý až neděle 10.00 - 18.00 hodin
17. listopadu 2023 máme otevřeno.


* Každou poslední středu v měsíci otevřeno od 10 do 20 hodin
* Každou první středu v měsíci je vstup do muzea zdarma

 

Muzeum války 1866
Muzejní stálá expozice je uzavřena.
Důvodem jsou přípravné práce, následná kompletní rekonstrukce a stavba nové stálé expozice.
Otevření je plánováno na červenec 2026.

 

AKTUÁLNÍ VÝSTAVY   

KOUZLO HRAČEK
Od 10. listopadu 2023 do 3. března 2024
Nostalgická výstava hraček ze soukromé sbírky Věry Dvořáčkové potěší nejen děti, ale i dospělé, kteří jistě rádi zavzpomínají, s čím si jako malí hráli. Většina hraček totiž pochází převážně z 2. poloviny 20. století. Návštěvníci se seznámí s panenkami, plyšovými, plastovými, kovovými i dřevěnými hračkami. Výstava připomene také dětskou literaturu.

 

HOUBY 100x JINAK
Od 5. října do 28. ledna 2024

Výstava umístěná v původních kotěrovských vitrínách ukazuje houby jako muzejní exponát, učební pomůcku, výtvarné dílo, objekt vědeckého zkoumání, ale i běžně používané předměty. Návštěvníci se seznámí s jednotlivými částmi houby, různorodostí plodnic, s jedovatými houbami nebo s mýty a zajímavostmi o houbách. Mykologická sbírka našeho muzea patří mezi pět největších v České republice a výstava vám představí, jak vypadají herbářové položky, jaké údaje jsou na etiketách (tedy schedách), nebo k čemu jsou dobré výtrusy hub.

 

MĚNÍCÍ SE SVĚT – POSLEDNÍ LOVCI A PRVNÍ ZEMĚDĚLCI (NEJEN) VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH
Prodlouženo do 31. prosince 2023
Přibližně před 7500 lety na našem území končila éra lovců a sběračů, kterou označujeme slovem mezolit, a začala období zemědělců, neboli neolit. Jak moc se oba tyto světy odlišovaly? A co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci? Nová archeologická výstava sezóny na tyto otázky odpoví. Ačkoliv je zaměřena zejména na náš region, představuje i řadu zajímavých nálezů z dalších míst v Evropě.

 

JAN ŽIŽKA - HUSITÉ VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH
Do 21. dubna 2024
Nová výstava seznámuje širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech. Vedle časové linky sledující historický vývoj bude velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství. Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu. Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

  

STÁLÁ EXPOZICE CESTY MĚSTA

Přijďte si prohlédnout stálou interaktivní expozici Cesty města, která přibližuje historii Hradce Králové od pravěku až po období první republiky. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Expozice má celkem tři tematické části :
K městu českých královen
Prologem expozice je úvodní část věnovaná historii osídlení královéhradeckého návrší a přilehlého okolí od doby paleolitu až po mladší dobu železnou. Její stěžejní část zachycuje časové období 13. až 16. století a zaměřuje se zejména na význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a urbanistickou výstavbu města.
K pevnosti
Tato část expozice zpracovává historické období Hradce Králové od baroka až po prusko-rakouskou válku 1866. V přední části expozice je imitace švédské fortifikace připomínající dobu třicetileté války, odkud se bude do hlavní části expozice procházet replikou pevnostní brány ukotvené v pevnostní zdi.
K Salonu republiky
Třetí část expozice přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století. Expoziční sály se od předchozích dvou částí liší v zapojení multimédií, k čemuž vybízí samotné historické období, jemuž se expozice věnuje. 

   

AKCE     

7. listopadu 2023 / od 17 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA výstavy / základní vtupné 120 Kč
MĚNÍCÍ SE SVĚT 
Rozsáhlá a úspěšná archeologická výstava je prodloužena do konce roku 2023. Výstavou „Měnící se svět“ vás naposledy provede její autor Petr Čechák a přiblíží rozdíly i podobnosti ve světě posledních lovců a prvních zemědělců v našem regionu. Přijďte se proto dozvědět: Co se dělo na východě Čech v závěru poslední doby ledové a v následujících tisíciletích, jací lidé tehdy žili na našem území a jaké artefakty z této doby pochází?

 

14. listopadu 2023 / od 17 hodin / CESTOVATELSKÁ BESEDA - Vietnam / vstup zdarma
CESTOVATELSKÝ KUFŘÍK aneb „NA CESTÁCH S PETREM VOLDÁNEM“
Beseda s dlouholetým rozhlasovým zpravodajem a spolupracovníkem České televize Petrem Voldánem je zároveň živou nahrávkou pořadu Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice.
Tentokrát navštívíme Vietnam a Petr Voldán bude mít odpovědi na otázky, proč je Dračí zátoka obdivovanou přírodní památkou UNESCO, jak vlastně funguje světový unikát - vietnamské vodní loutkové divadlo, nebo jak vzniká rýžový papír a kde můžete vidět záclony z nudlí? Témat ale bude mnohem více.
Kapacita je omezena, nezbytná je proto rezervace míst: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo +420 773 713 397. 

 

23. listopadu 2023 / od 15.30 hodin / SEMINÁŘ v Gayerových kasárnách / vstup zdarma
EDITATON ČESKOSLOVENSKO WIKIPEDIE + ON-LINE - setkání zájemců o editaci článků na Wikipedii
V rámci wikipedické výzvy "Československo" zveme na editaton do přednáškového sálu Hlavního odborného pracoviště Muzea východních Čech v Hradci Králové v Gayerových kasárnách. Editační maraton je akce, kde jsou k dispozici lektorky a lektoři, kteří vás naučí editovat Wikipedii. Nemusíte mít s psaním Wikipedie žádné předchozí zkušenosti. Vznikat budou články o událostech, osobách a tématech týkajících se Československa.
* Jako bonus prvních 100 účastníků vyhraje ponožky od Klubu Pánů z Ponožkovic a všichni budou zařazeni do soutěže o krásné knižní ceny od nakladatelství Academia a nakladatelství Historického ústavu AV ČR.
Všechny další potřebné informace najdete na webu: https://ceskoslovensko.wikimedia.cz/.
Pro účast je nezbytné vyplnit registrační formulář: https://forms.gle/XmGsq9Mrt6SGbHBe7.
Zúčastnit se lze také on-line.

 

29. listopadu 2023 / od 16 do 18 hodin / základní vstupné 90 Kč
ZANIKLÝ HRADEC KRÁLOVÉ - 3D VIRTUÁLNÍ REALITA
Vyzkoušejte si cestu časem díky 3D virtuální realitě! Softwarová aplikace zobrazuje v prostředí virtuální reality necelé dvě desítky míst a staveb v Hradci Králové, které během staletí proměnily svou tvář nebo dnes již nestojí. Uživateli se tak prostřednictvím 3D brýlí nabídne pohled na objekty, o jejichž někdejší existenci má běžná veřejnost jen mlhavé povědomí. Popustíte-li uzdu své fantazii, jako byste kráčeli časem.
Několikaletou prací vědců z Hradce Králové a Prahy vznikly takové rekonstrukce, jakou je např. věž Kropáčka nebo někdejší Pražská brána a další, které se opírají o rozsáhlý historický, památkový a archeologický výzkum, a jsou tak věrným vyobrazením, jaké dnešní poznání umožňuje. Na práci těchto vědců navázali 3D modeláři, kteří tato dnes již neexistující místa krajského města vyvedli do trojrozměrné podoby.
Aplikace je jedním z hlavních výsledků projektu aplikovaného výzkumu MK ČR NAKI II č. DG18P02OVV015 Věnná města českých královen (Živá součást historického vědomí a její podpora nástroji historické geografie, virtuální reality a kyberprostoru). V rámci tohoto projektu se spojili odborníci z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, Historického ústavu Akademie věd ČR v Praze, Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze a dále Muzea východních Čech v Hradci Králové a Územního pracoviště Památkového ústavu v Jaroměři, kteří tento unikátní software a jeho obsah vyvinuli.
Postavy, které aplikace zobrazuje, pak vznikly fotogrammetrií skutečných postav v dobových kostýmech, což se podařilo díky spolupráci se spolky KÖNIGGRÄTZ 1866, Komitét pro udržování památek z války roku 1866 a Dvůr hradecké královny Alžběty Richenzy.
Vstupné zahrnuje zároveň do všech výstav. 

 

29. listopadu 2023 / od 17 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA výstavy / základní vstupné 120 Kč
KOUZLO HRAČEK
Přijďte se vrátit do dětství! Při komentované prohlídce výstavy „Kouzlo hraček“ se pokocháte panenkami, plyšovými, plastovými, kovovými i dřevěnými hračkami, které pocházejí převážně z druhé poloviny 20. století. Výstavou vás provedou sběratelka Věra Dvořáčková a kurátorka Martina Vlčková.

 

AKCE PRO DĚTI 

26. listopadu 2023 / od 15 hodin / MUZEJNÍ NEDĚLE s rezervací / vstupné děti od 6 let 70 Kč, dospělí 90 Kč
MĚNÍCÍ SE SVĚT – KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA PRO DĚTI
Přijďte se dozvědět o životě pravěkých lovců a prvních zemědělců. Pro rodiny s dětmi bude připravena speciální muzejní neděle, kdy si projdeme výstavu „Měnící se svět“ s jejím autorem Petrem Čechákem. Nejen děti si budou moci vyzkoušet, jak se mlelo obilí na pravěké zrnotěrce nebo zjistit, jak vypadaly specializované pazourkové nástroje. Přítomní se zúčastní pohřebních rituálů mezolitických lovců i prvních zemědělců.
Z kapacitních důvodů je počet návštěvníků omezen. Na prohlídku je nutné se předem přihlásit ZDE.
Program je vhodný pro děti od 6 let.

 

KLUB SENIORŮ

8. listopadu 2023 / od 11.15 hodin / PŘEDNÁŠKA v SVK HK / vstup pro členy klubu zdarma
UMĚLCI MEZI LOVCI
Přednáška se zaměří na počátky umění, jeho vývoj a archeologické nálezy, které s ním spojujeme. Autor výstavy „Měnící se svět“ Petr Čechák zodpoví otázku, z jaké doby pochází nejstarší doklady umění v Evropě, představí i další méně slavné „sestry“ světoznámé Věstonické venuše a objasní, jak je to vlastně s uměním doby kamenné ve východních Čechách.

 

16. listopadu 2023 / od 10 hodin / 3D VIRTUÁLNÍ REALITA / vstup pro členy klubu zdarma
ZANIKLÝ HRADEC KRÁLOVÉ
Aplikace zobrazuje v prostředí virtuální reality necelé dvě desítky míst a staveb v Hradci Králové, které během staletí proměnily svou tvář nebo dnes již nestojí. Prostřednictvím 3D brýlí nabídneme pohled na objekty, o jejichž někdejší existenci má běžná veřejnost jen mlhavé povědomí. Popustíte-li uzdu své fantazii, jako byste kráčeli časem.

 

1. až 3. prosince 2023
XXXIV. MUZEJNÍ ADVENTNÍ TRH
Pátek 15 - 20 hodin, sobota  9 - 19 hodin, neděle 9 - 16 hodin / vstupné do vnitřních prostor jednotné 90 Kč
Přijměte pozvání na již 34. Muzejní adventní trh, poslechněte si koledy, zastavte se s přáteli a zapomeňte na předvánoční shon. Potěšte se zručností poctivých a oceněných lidových řemeslníků z celé republiky nabízejících široký sortiment kvalitních výrobků z přírodních materiálů v podobě adventních věnců, dekorací, perníků, šperků, svíček z včelího vosku, mýdla či perličkových ozdob z Poniklé a mnoho dalších produktů. Na sobotu a neděli připravujeme několik workshopů s oceněnými řemeslníky, kteří vás zasvětí do modrotisku, výroby figurek ze šustí, zdobení perníčků, drátování a dalších. Připravujeme také komentované prohlídky aktuálních výstav a stálé expozice. V dětském ateliéru pak nabídneme samoobslužné tvoření a během dne i workshop - výroba perličkových ozdob. Přijďte prožít první adventní víkend spjatý s předvánoční tradicí v neopakovatelné atmosféře ojedinělé Kotěrovy stavby.

 

Muzejní kavárna

Vychutnejte si u nás svůj oblíbený zákusek a kávu v příjemném prostředí budovy s geniem loci.
Můžete u nás ochutnat pralinky, makronky, větrníky, dorty a mnoho dalších zákusků z naší výrobny. Denně pro vás připravujeme i obložené chleby s vlastními pomazánkami a nejen ty.

Provozní doba:

Pondělí                             ZAVŘENO
Úterý až neděle               10 - 18 hodin

 

Knihovna Muzea východních Čech v Hradci Králové

Gayerova kasárna, Opletalova 334, 500 03 Hradec Králové
tel.: 495 534 798, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozní doba:
Pondělí       9-12      13-17
Středa         9-12      13-17

Číst 1646 krát Naposledy změněno %AM, %30 %351 %2023 %08:%lis