06. 04. 2020

Pohádky a bajky První republiky

Audio pohádky  /  Muzeum východních Čech v Hradci Králové v roce 2019 připravilo už druhé vydání publikace „Pohádky a bajky První republiky“. Ta je k dostání i v našem Muzejním obchodě. My vám teď nabízíme i verzi pro vaše uši.

 

Pohádky a bajky

Jednotlivé pohádky vyprávějí naši muzejní pedagogové Veronika Nebeská a Martin JakoubekKe každé pohádce pro vás připravili i jednoduché úkoly. Každý týden vám tedy nabídneme k poslechu jednu pohádku a nejšikovnější řešitele rádi odměníme vstupenkami k nám do muzea.

Školní obrazy s pohádkami a bajkami se objevovaly už od počátku 20. století. Byly využívány v řadě vyučovacích předmětů, a to nejen při výuce českého jazyka a literatury, ale také v prvouce, výtvarné výchově nebo při názorném vyučování. Výtvarně byl každý obraz rozdělen na tři části, podle kterých se děti měly učit samostatně vypravovat děj pohádky nebo bajky.

 

 

Dlouhý, Široký a Bystrozraký

Tři kamarádi Dlouhý, Široký a Bystrozraký, ač byl každý jiný, chodili spolu světem a pomáhali dobrým lidem. Máte také kamarády? Určitě ano! Napište si na papír jména svých kamarádů i svoje jméno. Ke jménům napište vaše dobré vlastnosti a veselé příhody, které jste spolu prožili. Můžete si i některé příhody nakreslit jako příběh. Tentokrát fotografie obrázků neposílejte nám, ale zkuste je elektronicky poslat svým kamarádům. Nám jen napište, zda se jim váš obrázek a příběhy líbili.

 

O Palečkovi

Chlapeček, malý jako paleček, ale šikovnosti a humoru měl dostatek. Vy si ale nedělejte z nikoho legraci, naopak zkuste někoho pobavit. Umíte vyprávět vtipy? Máte své oblíbené vtipy, které vás vždy rozesmějí? Vyprávějte si vtipy a ten, který vás rozesměje nejvíce, nám napište na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., ať se můžeme zasmát také.

 

Žabákovy radosti a strasti

Také se už těšíte, až budou v létě u rybníka kvákat žáby? Já moc! Do té doby si můžete doma, alespoň jako žáby zacvičit. Umíte jako žába skákat? A co teprve chodit jako čáp? Nebo bzučet a poletovat jako moucha? Pokud máte sourozence nebo hravé rodiče a prarodiče, rozdělte si role – žába, čáp, moucha – a zahrajte si na zvířátka u rybníka. Kdo koho loví? Zkuste se u hry vyfotit, fotku nám poslat a napsat, jak jste se bavili. E-mailová adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

O veliké řepě

To je ale krásná pohádka a přitom je tak jednoduchá na zapamatování! Pořádně poslouchejte a zkuste si svoje vyprávění pohádky upravit. Doplňte místo postav v pohádce členy své rodiny, kamarádů a domácích mazlíčků. Zkuste si zapamatovat co nejvíce postav. Kolik jste si jich zapamatovali nejvíce? Napište nám číslo na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Jak se Honza stal králem (Honza bohatýr)

Úkoly k pohádce: Tato pohádka je známá v různých podobách z knih i filmů. Jedno mají společné – hodného Honzu, který neváhal a zachránil krásnou princeznu před zlým drakem. Nakreslete si tuto pohádku. Můžete si vybrat jen některé části vyprávění nebo celý příběh. Své obrázky nám můžete vyfotit a poslat na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Pohádka o lenošné myšce

Úkoly k pohádce: Taková myší domácnost, to je myších dětí jako smetí! To se potom kocourovi dobře loví. Kdyby ale myška nebyla líná, tak mohla utéct. Také vy, děti, byste neměli být lenivé. Zkuste pomoci svým rodičům nebo sourozencům. Můžete se zapojit do jarního úklidu s maminkou nebo s tatínkem do opravy vrzajících dveří, atd. Jak doma pomáháte, nám napište na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

O Budulínkovi

Úkoly k pohádce: A zase ta liška! Tentokrát odvezla na ocásku Budulínka do své nory, aby si její liščata měla s kým hrát. Ještě, že měl dědeček housličky a babička bubínek a znali tak hezkou písničku. Máte také doma nějaké hudební nástroje? Zkuste si na ně zahrát. Pokud nemáte, můžete si zazpívat. Na jaké nástroje jste si zahráli? Jakou písničku jste si zazpívali? Napište nám to na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo se vyfoťte a pošlete nám fotku.

 

Jak stehlík k svým barvám přišel

Úkoly k pohádce: Andělíčci nabarvili všechny ptáčky podle sebe, ale ne podle toho, jak by si ptáčci přáli a na stehlíka už málem ani nezbyla barva, i když tak poctivě pomáhal sedlákovi. Zkuste si vzít čistý papír a pastelky a nakreslete si obrysy ptáčků a vybarvěte je tak, jak by se líbilo vám nebo jak by se mohlo ptáčkům z příběhu líbit více, než od andílků.Své obrázky nám můžete vyfotit a poslat na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Kozlové na lávce

Úkoly k pohádce: Tato krátká bajka vypráví o tvrdohlavých kozlech. Jak ještě můžeme o někom říct, že je tvrdohlavý? Vymyslete ještě alespoň dvě možnosti a napište nám je na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Jaké přísloví se skrývá ve větě: „Byl bych moudřejší, kdybych ustoupil.“?

 

Dlouhé uši

Úkoly k pohádce: Nejen v této bajce se objevují oslí uši. Zkuste si doma přečíst z knihy Staré řecké báje a pověsti o králi Midasovi. Jak ke svým oslím uším přišel? Mladší žáci se mohou zamyslet nad tím, zda jim už někdy někdo řekl, že v sešitě nebo knize mají „oslí uši“. Jak vypadají tyto uši? A knihám sluší? Svoje postřehy a odpovědi nám můžete poslat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Vrána a liška

Úkoly k bajce: Jak byla liška mazaná, bez práce, jen za pár dobře mířených a neupřímných slov, získala vytouženou pochoutku. Vy si ale zkuste doma připravit oblíbenou pochoutku nejen pro sebe, ale pro celou rodinu. Můžete zkusit s maminkou upéct koláč nebo připravit nějakou velikonoční dobrotu. Pokud se vám to podaří, pošlete nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. fotku, nebo napište svůj vyzkoušený oblíbený recept jako inspiraci pro ostatní.

 

 

© 2020 Muzeum východních Čech v Hradci Králové