FOUKANÉ VÁNOČNÍ OZDOBY

Ozdoba CZ ze Dvora Králové nad Labem

100 let rodinné tradice foukaného vánočního skla

Historie společnosti na výrobu skleněných ozdob se začala psát na počátku 20. století u mlynářského tovaryše Václava Bergera, který začal obchodovat se skleněnými foukanými perlami. Když musel narukovat do I. světové války, starala se o obchod manželka Marie. Po válce se začal Václav Berger s manželkou věnovat vánočnímu zboží z foukaných perel. Kolem roku 1930 začali s výrobou ručně foukaných vánočních ozdob. K prvním vzorům patřily nestříbřené skleněné koule malované podle návrhů syna Josefa dekorem vánočních stromečků, komet, sněhuláků a květin. Později přibyly náročnější tvary foukané do forem a stříbřené zboží. Václav Berger měl čtyři syny, které připravoval na převzetí obchodu. Syn Josef se stal strojním inženýrem a stál za několika užitečnými technickými inovacemi. Zavedl například zavěšování ozdob na záponku s vidlicovým pérkem, stříbření ozdob nebo inovoval foukačský hořák. Po II. světové válce byl podnik začleněn do národního podniku Skleněná bižuterie Jablonec nad Nisou. Václav Berger zde byl nucen pracovat jako hlídač, syn Jaroslav foukal sklo. Po roce 1989 obnovila rodinnou tradici a výrobu vánočních ozdob pravnučka Václava Bergera Miroslava s manželem Milošem Juklem. V současné době firmu řídí 5. generace, Martin a Romana Juklovi. Cílem společnosti je zachovat tradiční české sklářské řemeslo a prezentovat jej před celým světem.

Skleněné vánoční ozdoby

V českém prostředí jsou vánoční ozdoby běžné až od počátku 20. století, ale objevují se již se zvykem zdobení vánočního stromku v 2. polovině 19. století. K výrobě ozdob se používalo zpočátku ovoce, zejména jablka, hrušky, sušené plody, ořechy a sladké pečivo. K výrobě ozdob se používaly i další materiály jako vosk, vata, dřevo, kov, papír. V první třetině 20. století se objevily ozdoby z  méně obvyklého materiálu, jakým byl celuloid, skleněné vlákno, případně papírmašé. Vánoční ozdoby má však většina z nás spojené s různými skleněnými foukanými tvary. První skleněné ozdoby se začaly vyrábět v 1. polovině 19. století ve sklářské dílně v německém městě Lauscha v Durynsku. Na počátku 20. století se začaly vyrábět vánoční ozdoby také u nás, nejprve v okolí Vsetína, Dvora Králové nad Labem a Kralup nad Vltavou. Výroba ozdob se soustředila zejména na Podkrkonoší a Jablonecko. Zde se foukaly vánoční ozdoby nejprve jako vedlejší produkt při výrobě bižuterie. Jednalo se o duté perle, které se vyráběly v domácích dílnách. Krize ve výrobě dutých perlí vytvořila podmínky pro výrobu skleněných foukaných ozdob. V roce 1931 bylo založeno Sklářské družstvo pro výrobu skleněných ozdob ve Zdobíně u Dvora Králové nad Labem. Družstvo zavedlo výrobu domácích foukaných ozdob dovážených k nám dosud výhradně z Německa. Další dílny pro výrobu ozdob vznikly například v Miletíně, Doubravici nebo Trotině. Netrvalo dlouho a tato výroba postačila zásobovat domácí trh. Výrobci se účastnili sklářských výstav jak doma, tak i v zahraničí. Prodej ozdob zajišťovaly firmy Viktorin a spol. z Hradce Králové nebo Wenke a syn z Jaroměře.

Více z této kategorie: « VONNÉ FRANTIŠKY VČELAŘSTVÍ »