Novinky Muzea východních Čech v Hradci Králové

VE STÍNU VÁLKY

EXPERIMENT: NĚKDO TO RÁD HOŘKÉ

Letní dvojčíslo časopisu Vesmír obsahuje mimořádnou přílohu – papírek, určený k testování vnímavosti hořké chuti. Zapojit se do studie genetika Pavla Lízala z Masarykovy univerzity v Brně můžete i v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
NÁLEZY V OSSARIU NA CHLUMU

Při otevření Ossaria na Chlumu a vyzdvižení zde uchovávaných lidských ostatků, byly nalezeny fragmenty rakouského pěchotního čaka, kožených bandalírů nesoucích pouzdra na rakouské bodáky, zbytků rakouské uniformy, vojenského obutí, kožené peněženky a fragmentů z pruské přilby.
ZA PŘÍRODOU PO MĚSTĚ

13. 7., 20. 7., 3. 8. a 23. 8. 2016 vždy od 8.00 hodin
Vycházky za přírodou, která je kolem nás, ale většinou ji přehlížíme. Exkurze do královéhradeckých parků nás během prázdninových dnů zavedou zejména za jejich zvířecími obyvateli.
PIETNÍ AKCE 150. VÝROČÍ PRUSKO-RAKOUSKÉ VÁLKY

Během 1. - 3. července 2016 se uskutečnila hlavní část vzpomínkových akcí 150. výročí prusko-rakouské války. Patřilo mezi ně i odhalení nového pomníku jezdecké srážky u Střezetic a pietní akt k uctění památky padlých ve válce z roku 1866 u pomníku Baterie mrtvých na Chlumu.
BITVA 1866 - NOVÁ MOBILNÍ APLIKACE

Místa válečných událostí a četné památky na bitvu u Hradce Králové z roku 1866. Prohlédněte si základní výstroj a výzbroj jednotlivých stran prusko-rakouského konfliktu a prožijte část dramatického příběhu polního trubače čáslavského řadového pěšího pluku č. 21.
ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM V CHLUMCI NAD CIDLINOU

Záchranný archeologický výzkum v souvislosti se stavbou nového mostu přes Cidlinu. Nalezeny byly například četné zlomky kuchyňských nádob a kameninových džbánů z 16. – 18. století a kamenná sekera z doby kamenné. K pozoruhodným předmětům patří i čepel dýky.
PROCHÁZKY MUZEEM

od 5. července do 31. srpna 2016
Pravidelné komentované prohlídky výjimečné monumentální budovy muzea. Poznejte architekturu a historii jediné národní kulturní památky v Hradci Králové.
NOVÁ VÝSTAVA VE STÍNU VÁLKY

Průběh válečného tažení roku 1866 jako klíčové události 19. století významně zasahující do dějin českých zemí, habsburské monarchie i celé Evropy. Bohatou ukázku výzbroje a výstroje zúčastněných armád, ale i předmětů každodenní potřeby doprovází autentické vzpomínky přímého účastníka L. Prokopa.
KRÁTKÉ ZPRÁVY:

Starší novinky:  Muzeum | Archeologie | Historie | Přírodověda