Novinky Muzea východních Čech v Hradci Králové

VE STÍNU VÁLKY

ZA PŘÍRODOU PO MĚSTĚ

3. 8. a 23. 8. 2016 od 8.00 hodin
Vycházky za přírodou, která je kolem nás, ale většinou ji přehlížíme. Exkurze do královéhradeckých parků nás během prázdninových dnů zavedou zejména za jejich zvířecími obyvateli.
EXPERIMENT: NĚKDO TO RÁD HOŘKÉ

Letní dvojčíslo časopisu Vesmír obsahuje mimořádnou přílohu – papírek, určený k testování vnímavosti hořké chuti. Zapojit se do studie genetika Pavla Lízala z Masarykovy univerzity v Brně můžete i v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
NÁLEZY V OSSARIU NA CHLUMU

Při otevření Ossaria na Chlumu a vyzdvižení zde uchovávaných lidských ostatků, byly nalezeny fragmenty rakouského pěchotního čaka, kožených bandalírů nesoucích pouzdra na rakouské bodáky, zbytků rakouské uniformy, vojenského obutí, kožené peněženky a fragmentů z pruské přilby.
PIETNÍ AKCE 150. VÝROČÍ PRUSKO-RAKOUSKÉ VÁLKY

Během 1. - 3. července 2016 se uskutečnila hlavní část vzpomínkových akcí 150. výročí prusko-rakouské války. Patřilo mezi ně i odhalení nového pomníku jezdecké srážky u Střezetic a pietní akt k uctění památky padlých ve válce z roku 1866 u pomníku Baterie mrtvých na Chlumu.
BITVA 1866 - NOVÁ MOBILNÍ APLIKACE

Místa válečných událostí a četné památky na bitvu u Hradce Králové z roku 1866. Prohlédněte si základní výstroj a výzbroj jednotlivých stran prusko-rakouského konfliktu a prožijte část dramatického příběhu polního trubače čáslavského řadového pěšího pluku č. 21.
ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM V CHLUMCI NAD CIDLINOU

Záchranný archeologický výzkum v souvislosti se stavbou nového mostu přes Cidlinu. Nalezeny byly například četné zlomky kuchyňských nádob a kameninových džbánů z 16. – 18. století a kamenná sekera z doby kamenné. K pozoruhodným předmětům patří i čepel dýky.
PROCHÁZKY MUZEEM

od 5. července do 31. srpna 2016
Pravidelné komentované prohlídky výjimečné monumentální budovy muzea. Poznejte architekturu a historii jediné národní kulturní památky v Hradci Králové.
NOVÁ VÝSTAVA VE STÍNU VÁLKY

Průběh válečného tažení roku 1866 jako klíčové události 19. století významně zasahující do dějin českých zemí, habsburské monarchie i celé Evropy. Bohatou ukázku výzbroje a výstroje zúčastněných armád, ale i předmětů každodenní potřeby doprovází autentické vzpomínky přímého účastníka L. Prokopa.
KRÁTKÉ ZPRÁVY:

Starší novinky:  Muzeum | Archeologie | Historie | Přírodověda