Vytisknout tuto stránku
Muzeum na mezinárodních geovědních konferencích
27. 06. 2025
| Novinky Přirodověda

Muzeum na mezinárodních geovědních konferencích

Držíme krok se světem!

 

Aktivní účast na konferencích, seminářích či workshopech patří ke standardům náplně práce mnoha profesních skupin. Ostatně, je to přeci skvělá příležitostí sdílet poznatky práce, ale také možnost získat přehled o nejnovějším dění v oboru, navázat nové kontakty, domlouvat společné projekty či navštívit zajíma

vé lokality v rámci exkurzí.

 

Pracovníci našeho muzea takové možnosti hojně využívají. Třeba tím, že pro realizaci vědecko-výzkumných projektů čerpají prostředky v rámci interního grantového systému, případně využívají program Erasmus+.

 

Prezentace výsledků odborné práce pod hlavičkou Muzea východních Čech (například na mezinárodních konferencích) ale občas působí poněkud exoticky, protože ostatní účastníci jsou převážně z univerzit nebo akademických ústavů. Přesně takovou zkušenost má náš muzejní geolog Mgr. Jan Juráček, Ph.D., který se na jaře roku 2025 aktivně zúčastnil hned dvou velkých konferencí.

V dubnu to byla mezinárodní konference „State of geomorphological research in 2025“ v Bratislavě pod záštitou Asociace slovenských geomorfológov, České asociace geomorfologů, Geografického ústavu Slovenské akademie věd a Katedry fyzickej geografie a geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Více než 60 odborníků z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska, Indie a Íránu diskutovali odbornou problematiku geomorfologie z hlediska především působení sesuvů a tekoucí vody v krajině v pěti plenárních sekcích a v závěrečné sekci posterů. Za Muzeum východních Čech v Hradci Králové byl prezentován poster na téma „Slope deformations on the Hořice Ridge (Czechia)“, který pojednává o zajímavých sesuvech pískovcových bloků ve starých lomech na Hořickém hřbetu. A k tomu ještě Jan Juráček zvládl neplánovanou návštěvu Geologického ústavu Dionýza Štúra, kde si prohlédl tamní venkovní geopark, což hodnotí jako parádní inspiraci pro případnou realizaci podobného záměru v areálu Gayerových kasáren v Hradci Králové. Konferenci zakončila exkurze k meandru původního toku Dunaje, účastníci si prohlédli vodní díla Čunovo a Gabčíkovo a vodohospodářské úpravy říční nivy na lokalitě Šulianské jezero.
Další velká mezinárodní konference „Central European Tectonic Studies Groups“ se konala ve dnech v závěru dubna v Nových Hamrech na Karlovarsku pod záštitou Ústavu petrologie a strukturní geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a České geologické služby.
Téměř 100 odborníků především z Česka, Číny, Egypta, Chorvatska, Francie, Indie, Jihoafrické republiky, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Spojeného království a Taiwanu diskutovali odbornou problematiku geologických struktur (vrásnění, zlomy, litosférické desky apod.) zejm. v prostoru střední Evropy, ale i ve vzdálených oblastech, např. v Číně, Egyptě, Ghaně, Mongolsku či na Taiwanu. Za naši instituci byl představen poster „Tectonics of the Polička fault – preliminary results (Czechia)“, tedy o předběžných výsledcích výzkumu pohybů v oblasti poličského zlomu. Konferenci doplnily dvě exkurze po zajímavých geologických lokalitách v oblasti Krušných hor a Chebska, kde ještě doktor Juráček zvládl sběry přírodnin rozšiřující naše muzejní sbírky.