Archeoléto: Památky v okolí Chlumu u Hradce Králové
sobota, 15. srpen 2020, 10:00 - 11:30
Zobrazení : 175

Komentovaná procházka po archeologických pamětihodnostech okolí Muzea války 1866 na Chlumu v rámci projektu Archeologické léto.

Komentovaná prohlídka v rámci projektu Archeologické léto, který připravily Archeologické ústavy AV ČR v Praze a Brně ve spolupráci s dalšími archeologickými pracovišti.

 

Účast je bezplatná, kapacita prohlídky je ale omezená, nezapomeňte si proto své místo co nejdříve zarezervovat - ZDE.

 

Při procházce s archeologem Muzea východních Čech v Hradci Králové PhDr. Miroslavem Novákem, Ph.D., navštívíte Chlum, nejvýraznější krajinnou dominantu Královéhradecka. Přímo na jeho temeni, nedaleko muzea, jsou dochovány valy a příkopy pravěkého hradiště do jehož areálu bylo později vsazeno několik vojenských objektů souvisejících s bitvou roku 1866. V okolí je k vidění také několik hlubokých úvozových cest, které mohou být i středověkého původu. V jádru středověký je také kostelík s několika pozdně středověkými a renesančními náhrobky ve vsi. Na úbočí Chlumu si ukážeme místo s velkým kruhovým útvarem, který je řazen mezi neolitické kruhové svatyně - rondely. Z místa se otevírá široký výhled na další archeologicky zajímavá místa v okolí.

Start procházky je u budovy Muzea války 1866.