Aktuální akce v muzeu - říjen 2020

Komentované prohlídky výstav, přednášky a další akce Muzea východních Čech v Hradci Králové

ŘÍJEN 2020

Akce

28. říjen 2020 / od 14.00 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY S PROJEKCÍ Z důvodnu vládního nařízení ZRUŠENO!

Odpoledne s legionáři
Oslavte významný státní svátek s legionáři, kteří se nejvíce zasloužili o vznik ČSR. Letos si také připomínáme 100. výročí přijetí čsl. ústavy a vznik jednotné čsl. armády. Těmto událostem se věnuje výstava v MVČ „1920-2020: století československé ústavnosti a demokratické armády“. Projděte ji s doprovodem autora Mgr. Jana Hrubeckého. Události, které popisuje, uvidíte také na unikátních filmových záběrech s komentářem. Zborov, Doss Alto, Terron – tři legendární bojiště čs. legií. Jak vypadají dnes? Odpověď dají členové Československé obce legionářské – jednoty Hradec Králové, kteří se zúčastnili poutí na tato bojiště.

Vstup: 120 Kč, zlevněné 80,- Kč

29. říjen 2020 / od 16:30 hodin / On-line PŘEDNÁŠKA

Seznamte se: Operátor tísňové linky 155 Vladimír Švába & Filip Maleňák
Jak přivolat zdravotnickou záchrannou službu? Co je pro operátory tísňové linky nejtěžší? Kdy nevolat 112? Proč některé sanitky nehoukají? Jak vznikla a funguje mobilní aplikace Záchranka? Co nás čeká v budoucnu s rozvojem telemedicíny? Odpovědi dostanete v přednášce zdravotnických operátorů Vladimíra Šváby a Filipa Maleňáka. Přednáška se koná ve spolupráci s Aplikací Záchranka.
Vstup: Zdarma, přednáška bude přenášena ONLINE.

Akce pro děti

28. říjen 2020 / od 10:00 / AKCE PRO RODINY S DĚTMIZ důvodnu vládního nařízení ZRUŠENO!

Přijďte s námi oslavit den vzniku samostatného Československa
Projdeme se výstavou upomínající na stoleté výročí vzniku československé armády. Povídání ve výstavě bude určeno rodinám s dětmi. Po prohlídce vás zavedeme do prvorepublikové školní třídy a otestujeme vaše znalosti v zábavném kvízu. Čeká vás i drobné vyrábění. Domů si odnesete papírové vojáčky podle originálních prvorepublikových vystřihovánek. Na program se prosím hlaste na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kapacita je omezena.

Vstup: rodinné vstupné

Klub seniorů

29. října 2020 / od 10:00 hodin / PŘEDNÁŠKA VE STUDIJNÍ VĚDECKÉ KNIHOVNĚ Přednáška se uskuteční v náhradním termínu

Alžběta Rejčka, první hradecká královna
Přednáška Mgr. Josefa Šrámka, Ph.D., přiblíží životní osudy Alžběty (Elišky) Rejčky, první české královny, jejímž sídelním městem se stal Hradec Králové. Alžběta Rejčka žila v napjaté době, rámované vymřením dynastie Přemyslovců a nelehkým nástupem nové vladařské dynastie Lucemburků. V mnoha ohledech nonkonformní žena se často neváhala postavit nepřízni osudu a i proto se její jméno zapsalo trvale do české historie. Od smrti "hradecké královny", jak byla Rejčka nazvána již současníky, letos uplyne 685 let.

Kavárna Muzeum

Od 4. října do 20. listopadu 2020  / Výstava David Mazanec - "Na barevným písečku"

David Mazanec (1988) je absolventem ateliéru malby u prof. Daniela Balabána na Univerzitě v Ostravě, absolvoval též studijní pobyt v Granadě. Mazancova tvorba je založena na vrstvení jednotlivých malířských plánů, které pokládá přes sebe. Podkladem těchto prací může být fantaskní krajina, zátiší nebo čirá abstrakce expresivních barev, na kterou umělec dále pokládá objekty či figury. Ty evokují ornament či rastr a na první pohled zastiňují pozadí. K nim pak malíř přikládá ještě minimalisticky, téměř graficky působící geometrické linie nebo body, které dále rytmizují obraz a dynamizují kompozici.