Aktuální akce v muzeu

Komentované prohlídky výstav, přednášky a další akce Muzea východních Čech v Hradci Králové

ČERVENEC 2020

MUZEUM VÁLKY 1866 - ZAHÁJENÍ SEZÓNY

3. července 2020 / od 15:30 hodin

Sezona v Muzeu války 1866 začne otevřením upravené stálé expozice, zahájením výstavy o archeologii prusko-rakouského konfliktu realizované ve spolupráci s UHK a přednáškou týkající se umění války r. 1866. Umění prusko-rakouské války přiblíží i unikátní sbírkové předměty MVČ, které návštěvníci budou moci o výročním víkendu 3. - 5. 7. 2020 v Muzeu války 1866 spatřit. Kromě nich budou ke zhlédnutí též originální části výzbroje a výstroje bojujících armád.

4. července 2020 / od 12:30 hodin / PŘEDNÁŠKA PRO VEŘEJNOST

Výbava rakouského vojáka prusko-rakouské války pohledem archeologie
Mnohé historické prameny se zmiňují o souboru předmětů, které řadový pěšák rakouské armády ve válce roku 1866 nesl sebou do polního tažení. Vedle výstroje a výzbroje to byla velká část výhradně praktických doplňků patřících k jeho předpisové výbavě, kterou musel mít v době války u sebe k dispozici. Narůstající množství archeologických pramenů umožňuje nově pohlédnout na přesnější podobu této výbavy, která bude návštěvníkům rovněž představena v její ideální rekonstrukci.
Přednášku povede archeolog Univerzity Hradec Králové Mgr. Matouš Holas.
Po přednášce bude možné navštívit dobové vojenské ležení, vydat se s vojskem do místa nejkrutějších bojů v lese Svíb a dozvědět se o archeologickém bádání padlých vojáků.

4. července 2020 / od 17:30 hodin / SPECIALIZOVANÝ SEMINÁŘ

Jak postupovat při náhodném nálezu válečného hrobu z roku 1866?
Seminář archeologů PhDr. Miroslava Nováka, Ph.D. a Mgr. Matouše Holase je zaměřen na detektorovou prospekci krajiny se zvláštním zřetelem na situace typické pro oblast bojů války 1866. Účastníci budou seznámeni s možnostmi a formami spolupráce s archeologickými pracovišti i základními pravidly, jak s památkami nakládat a neznehodnotit je.

Videopozvánka s podrobnostmi k víkendovému programu na Chlumu je ke zhlédnutí ZDE

6. července 2020 - státní svátek

Muzeum východních Čech v Hradci Králové - OTEVŘENO od 10.00 do 18.00 hodin
Muzeum války 1866 na Chlumu - OTEVŘENO od 9.00 do 17.00 hodin

14. července 2020 / od 15:30 hodin / AKCE PRO DĚTI

Prázdninové odpoledne s hrou Diplomacie
Vžijte se s námi do role středověkých vládců a vojevůdců a pokuste se vybojovat český trůn. Budete spolupracovat se spojenci, nebo jim v rozhodující chvíli vrazíte dýku do zad? Během hry budete taktizovat a snažit se obsadit co nejvíce z území českého království. Ale pozor, o totéž se budou snažit vaši soupeři a středověk poražené nešetří!
Hra bude probíhat dle upravených pravidel oblíbené hry Diplomacie na herní mapě středověkého Českého království. Účast na programu je nutné předem rezervovat na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
Vhodné pro děti od 12 let.
Vstupné: Dle platného ceníku MVČ (V ceně zahrnut vstup do výstavních prostor muzea)

18. července 2020 / od 9:00 hodin / ARCHEOLOGICKÉ LÉTO / EXKURZE

Prohlídka severní části historického středu města Hradce Králové v rámci projektu Archeologické léto.
Komentovaná prohlídka v rámci projektu Archeologické léto, který připravily Archeologické ústavy AV ČR v Praze a Brně ve spolupráci s dalšími archeologickými pracovišti. Účast je bezplatná, kapacita prohlídky je omezená, proto si své místo co nejdříve zarezervujte ZDE.
Při exkurzi s archeologem MVČ Mgr. Radkem Bláhou navštívíte například Gayerova kasárna a jejich okolí, prohlédnete si četné pozůstatky severní části bývalé pevnosti, ať už se jedná   stavby dochované v úplnosti (bývalá zásobárna) či v podstatných torzech (ravelin, části bývalého kavalíru) či v půdorysných stopách (příkop). Projdete také historické jádro města na návrší, které navazuje na pravěké a raně středověké hradiště.

21. července 2020 / od 15:30 hodin / WORKSHOP PRO DĚTI

Šijeme mouchy - limitovaná edice
Chcete zahnat nudu o prázdninách? Nevíte, co s volným časem? A máte už své mouchy? :-)
Přijďte si vyrobit naprosto originálního plyšového mazlíka, který může být i módním doplňkem. Hodí se jak na kabelku, tak na batoh. Může být také ideálním „hajáčkem“. Připraveny budou střihy v různých barevných kombinacích a speciální sady knoflíků na oči. Každé dítě si tak odnese mouchu podle svých představ.
Vhodné pro děti od 6 let.
Vstupné: Děti 100 Kč (materiál na mouchu v ceně) + dospělý doprovod na akci zdarma. Případný vstup do výstavních prostor muzea pro dospělé je zpoplatněn dle aktuálního ceníku MVČ.

21. července 2020 / od 16:30 hodin / PŘEDNÁŠKA V PŘEDNÁŠKOVÉM SÁLE

Máme se jich bát?
Z nejrůznějších zdrojů často slýcháme o různých nebezpečích, která nám hrozí od volně žijících živočichů. Někteří lidé pak mají obavy chodit do přírody, natož tam pak na něco sahat. A aby toho nebylo málo, i do našich domovů údajně pronikají nebezpeční tvorové. Na přednášce Mgr. Josefa Hotového se dozvíte, jaká nebezpečí v naší přírodě od živočichů reálně hrozí.
Vstupné: 50 Kč, zlevněné 20 Kč