Zlatý kolovrat

nahled 3988 zlaty kolovrat imageRada Královéhradeckého kraje zřídila svým usnesením č. 3M/657/2002 ze dne 23. září 2002 cenu Rady Královéhradeckého kraje nazvanou Zlatý kolovrat. Cena je určena tvůrcům v oblasti tradičních lidových řemesel, případně těm, kteří se o jejich udržování a rozvoj zasloužili. Cena se uděluje každoročně. Poprvé byly ceny předány v roce 2002. Udělování ceny probíhá v souladu s vládní Koncepcí účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice. Cenu zpravidla předává hejtman Královéhradeckého kraje za účasti člena Rady Královéhradeckého kraje s příslušnou gescí. K předání ocenění jsou zváni i zástupci obce – města, ve kterých laureáti žijí. V současné době ocenění dostávají plaketu a věcný dar. V roce 2002 se udělovala cena v podobě reliéfní dřevořezby, kterou zhotovil Ing. Jindřich Rychter z Hradce Králové. Od roku 2003 se uděluje keramická plaketa z dílny Mgr. Františka Juračky z Holic v Čechách.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s Královéhradeckým krajem uspořádalo v roce 2011 výstavu „Zlatý kolovrat“, která prezentovala oceněné rukodělné výrobce za zachování řemeslné tradice.

Přehled nositelů ocenění Zlatý kolovrat:

1) František Mühl, Heřmanice u Nové Paky, řezbářství - betlémy
2) Vlasta Novotná, Vamberk, paličkovaná krajka
3) Markéta Vránová, Úpice, zdobený perník
4) Blanka Baránková, Kostelec nad Orlicí, repliky lidové výšivky
5) Bedřiška Barešová, Hradec Králové, zvykosloví
6) Anna Rusová, Červený Kostelec, zdobené kraslice
7) Františka Kateřina Vorlová, Hradec Králové, dlouholetá práce v oblasti lidové tvorby a lidových řemesel

1) Marie Peterková, Rychnov nad Kněžnou, vamberské kraslice
2) Ing. Oldřich Kvapil, Hořice, řezbářství – formy na perník
3) Jiřina Vyčichlová, Hronov, hronovické pečivo

1) Janka Schmidtová, Šediviny u Kounova, podmalba na skle
2) PhDr. Vladimír Vaclík, Hradec Králové, dlouholetá práce v rozvoji lidového umění a řemesel

1) Jana Štefková, Vamberk, paličkovaná krajka
2) Iva Gachová, Hradec Králové, dlouholetá práce v rozvoji lidového umění a řemesel
3) Kristína Henclová, Hradec Králové, výrobky z kukuřičného šustí

2006
1) Milan Zeman, Hradec Králové, výroba pomůcek pro paličkování krajek a jiných rukodělných technik z příze a vlny
2) Václav Král, Havlovice, výrobky z vrbového proutí

1) Anna Tůmová, Teplice nad Metují/Dědov – Jarov , předení vlny a ruční tkaní
2) Marcela Hovadová, Červený Kostelec, paličkovaná krajka

1) Ladislav Fejfar, Nová Paka, řezbářství
2) Vincenc Valach, Dědov - Javor, Teplice nad Metují, výrobky z vrbového proutí

1) Eva Tatoušková, Nové Město nad Metují, šití lidových krojů a dobových oděvů
2) Hana Šromová, Třebešov, figurální keramika

1) Ines Šťovíčková, Křinice, předení vlny a ruční tkaní
2) Ladislav Pacholátko, Hradec Králové, řezbářství

1) Miroslava Šustrová, Vamberk, paličkovaná krajka
2) PhDr. Dana Holmanová, Třebihošť, zdobený perník

1) Leoš Pryšinger, Dvůr Králové nad Labem, obor řezbářství - betlémářství
2) Josef Drašnar, Police nad Metují, obor tradiční kovářství (umělecké kovářství)

1) Anděla Králová, Úpice, obor paličkovaná krajka
2) Milada Jeriová, Vrchlabí, obor zdobené kraslice voskovou batikou / zdobení kraslic batikováním včelím voskem

1) Ing. Josef Komárek, Hradec Králové, obor výroba králických betlémů
2) Jan Vokoun, Třebechovice pod Orebem, obor řezbářství – betlémy, loutky

2015
1) Aleš Vostřez, Hořice, obor vytlačovaného perníku a vyřezávání perníkových forem
2) Milan Bartoš, Dvůr Králové nad Labem, obor vzorkorytectví (výroba a restaurování modrotiskových forem)
3) Jaroslav Plucha, Dvůr Králové nad Labem, obor vzorkorytectví (výroba a restaurování modrotiskových forem)

1) Jan Šeda, Deštné v Orlických horách, kovolitectví a zvonařství
2) Jindřích Janeček, Merklovice, umělecké kovolitectví
3) Jaroslava Jedlinská, Merklovice, paličkovaná krajka

Ocenění je počínaje rokem 2017 nahrazeno cenou Rady Královéhradeckého kraje nazvanou Mistr tradiční rukodělné výroby.