067_mincovni depot z vamberka_obsah_002_low 068_mincovni depot z vamberka_ukazka003_low

MINCOVNÍ DEPOT Z VAMBERKA. BÍLÉ PENÍZE VLADISLAVA II. JAGELLONSKÉHO A LUDVÍKA JAGELLONSKÉHO

Kód zboží: P116 - 0167 |
Vydavatel
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Formát
210 x 148 mm
Počet stran
Prodejní cena: 205 Kč
Dostupnost: skladem

• Popis

V současnosti je z nálezu známo 2482 mincí z 15. a první třetiny 16. století. K dispozici máme v jeho případě především rozsáhlý soubor bílých penízů, nominálu o hodnotě jedné sedminy pražského groše. Kromě jednoznačně dominujících českých mincí jsou v depotu zastoupeny rovněž ražby z řady dalších míst (např. Kladsko, Zhořelec, Tyroly, Luzern nebo Bosna). Celkově nález představuje cennou sondu do problematiky platidel používaných na našem území za vlády Jagellonců (1471–1526) a také tehdejšího falšování mincí, neboť obsahuje různé druhy dobových padělků. Publikace je vybavena bohatou fotografickou dokumentací jednotlivých ražeb a četnými přehledovými tabulkami.

Tisk publikace byl realizován za finanční podpory ČESKÉ NUMISMATICKÉ SPOLEČNOSTI, z. s., POBOČKY V HRADCI KRÁLOVÉ.

FONTES MUSEI REGINAEHRADECENSIS 22
VOJTĚCH BRÁDLE: MINCOVNÍ DEPOT Z VAMBERKA.
BÍLÉ PENÍZE VLADISLAVA II. JAGELLONSKÉHO A LUDVÍKA JAGELLONSKÉHO

Recenzenti:
PhDr. Jiří Chvojka
PhDr. Jaroslav Šůla, CSc.

Vydavatel: Muzeum východních Čech v Hradci Králové,
Eliščino nábřeží 465, 500 01 Hradec Králové 1
Překlad resumé: Jan Koritenský (ang.), Vojtěch Brádle (něm.)
Fotografie: Petra Kopecká
Grafická úprava a sazba: Jiří Šinták