Obrázek stránky
Domovská stránka > SBÍRKY > Historie > Zdravotnictví
MaléStředníVelkéExtra velké

Zdravotnictví

Fond dokumentuje převážně dějiny zdravotnictví Královéhradeckého kraje, ale i celého území České republiky. Zahrnuje časové období. 19. století a 20. století, s přesahem v některých řadách do 18.  století.

Fond je členěn na  plakáty se zdravotnickou tématikou, drobné tiskoviny, trojrozměrné předměty, lékařské odznaky a medaile, fotografie.

Nejobsáhlejší je řada trojrozměrných předmětů - jedná se o  zdravotnické přístroje, lékařské nástroje a  pomůcky, vybavení lékáren, lékárnické stojatky, brýle, obaly od léčiv, léky v původních obalech, voskové modely, invalidní vozíky. K nejzajímavějším patří soubor lékařských  přístrojů určených k domácímu léčení - tj. masážní strojky a  přístroje na elektroléčbu z první třetiny 20. století.

Ve sbírkové řadě tiskovin se zdravotnickou tématikou se nalézají učebnice pro zdravotnické školy, odborné lékařské materiály - přednášky, lékařské sborníky, odborné časopisy. K pozoruhodným souborům patří soubor literatury z  1. čtvrtiny 20. století, který se věnuje  domácímu léčení a  přírodní léčbě, doplněné bohatým obrazovým materiálem.

Sbírka fotografií zahrnuje portréty známých osobností z oblasti lékařství a zdravotnictví,  fotografie budov nemocnic  a lékařských zařízení, interiérů nemocnic, lékařského personálu, dokumentace operací a léčebných procesů, převážně města Hradce Králové a Královéhradeckého kraje s přesahem na celé území republiky.
 
Kurátorkou sbírky je PhDr. Pavla Koritenská, e-mail: p.koritenska@muzeumhk.cz
Reklamní plakát Mattoniho kyselka, první republika
Reklamní plakát Lázně Luhačovice, první republika
Horské slunce z. Hanau, 30.l. 20. stol
Zubní klíč zv. Pelikán, 18.-19. stol.
Papírová krabička na léky, Lékárna U Bedřicha Smetany, Hradec Králové 20. - 30.léta. 20. stol
Lahvička na Hoffmanské kapky, Dvořáčkova lékárna Hradec Králové, 20. - 30. léta 20. sto.l
Přístroj na domácí elektroléčbu zn. Sanator, 20. - 30. léta 20. století
Přístroj na domácí elektroléčbu zn. Mediosan, 30. léta 20. století
Invalidní vozík, poč. 20. století
Dřevěná stojatka, 30. l. 20. století
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové