Obrázek stránky
Domovská stránka > SBÍRKY > Historie > Zdravotnictví
MaléStředníVelkéExtra velké

Zdravotnictví

Fond dokumentuje převážně dějiny zdravotnictví Královéhradeckého kraje, ale i celého území České republiky. Zahrnuje časové období. 19. století a 20. století, s přesahem v některých řadách do 18.  století.

Fond je členěn na  plakáty se zdravotnickou tématikou, drobné tiskoviny, trojrozměrné předměty, lékařské odznaky a medaile, fotografie.

Nejobsáhlejší je řada trojrozměrných předmětů - jedná se o  zdravotnické přístroje, lékařské nástroje a  pomůcky, vybavení lékáren, lékárnické stojatky, brýle, obaly od léčiv, léky v původních obalech, voskové modely, invalidní vozíky. K nejzajímavějším patří soubor lékařských  přístrojů určených k domácímu léčení - tj. masážní strojky a  přístroje na elektroléčbu z první třetiny 20. století.

Ve sbírkové řadě tiskovin se zdravotnickou tématikou se nalézají učebnice pro zdravotnické školy, odborné lékařské materiály - přednášky, lékařské sborníky, odborné časopisy. K pozoruhodným souborům patří soubor literatury z  1. čtvrtiny 20. století, který se věnuje  domácímu léčení a  přírodní léčbě, doplněné bohatým obrazovým materiálem.

Sbírka fotografií zahrnuje portréty známých osobností z oblasti lékařství a zdravotnictví,  fotografie budov nemocnic  a lékařských zařízení, interiérů nemocnic, lékařského personálu, dokumentace operací a léčebných procesů, převážně města Hradce Králové a Královéhradeckého kraje s přesahem na celé území republiky.
 
Kurátorkou sbírky je PhDr. Pavla Koritenská, e-mail: p.koritenska@muzeumhk.cz
Reklamní plakát Mattoniho kyselka, první republika
Reklamní plakát Lázně Luhačovice, první republika
Horské slunce z. Hanau, 30.l. 20. stol
Zubní klíč zv. Pelikán, 18.-19. stol.
Papírová krabička na léky, Lékárna U Bedřicha Smetany, Hradec Králové 20. - 30.léta. 20. stol
Lahvička na Hoffmanské kapky, Dvořáčkova lékárna Hradec Králové, 20. - 30. léta 20. sto.l
Přístroj na domácí elektroléčbu zn. Sanator, 20. - 30. léta 20. století
Přístroj na domácí elektroléčbu zn. Mediosan, 30. léta 20. století
Invalidní vozík, poč. 20. století
Dřevěná stojatka, 30. l. 20. století
GB  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA:
denně mimo pondělí 9.00-17.00 hodin

VSTUPNÉ
expozice a výstavy:

základní  50 Kč
snížené   20 Kč
rodinné 100 Kč
více...

.
© 2017 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové