Obrázek stránky
Domovská stránka > SBÍRKY > Historie > Výroba - technika
MaléStředníVelkéExtra velké

Výroba - technika

Sbírkový fond vznikl na přelomu 70. a 80. let 20. století  soustředěním  sbírkových předmětů vedených v tzv. Váriích a částečně ve sbírkách Uměleckého průmyslu. Přibližně na konci 80. let 20. století došlo k připojení  fondu  Řemesla.

V rámci  tématického zaměření se dnes ve sbírkovém fondu shromažďují sbírkové předměty dokumentující oblast výroby ve všech jejích  ekonomicko-organizačních formách (od individuálních až po průmyslové). Nejsou zde dokumentována pouze řemesla obslužná a potravinářská. Časově fond teoreticky dokumentuje období od nejstarších dob do současnosti. Ve skutečnosti pocházejí  nejstarší sbírkové předměty z 18. století. Těžištěm sběrné oblasti pro tento fond je město Hradec Králové a přilehlá oblast částečně přesahující rozlohu dnešního okresu Hradec Králové (+Jaroměřsko, Hořicko, část okresu Rychnov n. K., ...). Nejsou vyloučeny sběry zajímavého materiálu v rámci celého Královéhradeckého kraje.

K nejucelenějším a historicky nejvzácnějším částem sbírky patří kolekce dokumentující kampanologii v regionu východních Čech. Možná největší soubor svého druhu v Čechách byl na přelomu 50.-60. let 20. století, jako ideologicky nevyhovující, odvezen do naprosto nevyhovujících prostor v hospodářských stavbách zámku Skalka (pravděpodobně s cílem  postupného zničení). Odtud byl převezen zpět na počátku 80. let 20. století. Na umožnění jeho návratu do sbírek muzea (stejně jako dalších předmětů náboženského charakteru) značnou měrou přispěla tehdejší ředitelka muzea Jana Stárková.
 
Kurátorem sbírky je Mgr. Josef Šrámek, e-mail: j.sramek@muzeumhk.cz
Vyvíječ plynu na sváření zn. Erfordia, 20. léta 20. století
Textilní potiskovací forma na látku, přelom 19. a 20. století
psací stroj
Kleště kovářské s kruhovými čelistmi, polovina 19. století
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové