Domovská stránka > O Muzeu > REGIONÁLNÍ PRACOVIŠTĚ PRO TRADIČNÍ LIDOVOU KULTURU > SEZNAM NEMATERIÁLNÍCH STATKŮ TRADIČNÍ A LIDOVÉ KULTURY ČESKÉ REPUBLIKY

SEZNAM NEMATERIÁLNÍCH STATKŮ TRADIČNÍ A LIDOVÉ KULTURY ČESKÉ REPUBLIKY

Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky byl zřízen příkazem ministra č. 41/2008 v souladu s usnesením vlády České republiky ze dne 11. června 2003 č. 571 ke Koncepci účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice a k implementaci Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví, jejíž smluvní stranou se Česká republika stala dne 18. května 2009. Hlavním účelem Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví na území České republiky. S odvoláním na příkaz ministra č. 41 ze dne 22. prosince 2008 a na Úmluvu o zachování nemateriálního kulturního dědictví vydal odbor regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury metodický pokyn pro vedení tohoto Seznamu.

Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky obsahuje v současné době tyto položky:
  1. Slovácký verbuňk
  2. Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku
  3. Jízdy králů na Slovácku
  4. Sokolnictví – umění chovu dravců, jejich ochrany, výcviku a lovu s nimi
  5. Myslivost - plánovitě trvale udržitelné obhospodařování zvěře a jejího prostředí jako přirozená součást života na venkově
  6. Valašský odzemek
  7. Vodění jidáše
  8. Východočeské loutkářství

Ke stažení:

Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci od 5. března 2018 uzavřena.