Obrázek stránky
Domovská stránka > Program > VÝSTAVY A EXPOZICE > NOC VĚDCŮ – MOBILITA
MaléStředníVelkéExtra velké

NOC VĚDCŮ – MOBILITA

NOC VĚDCŮ – MOBILITA
6. 10. 2017

Na mobilitu ve světě zvířat i v lidské minulosti se zaměří večerní přednášky pro širokou veřejnost s ukázkami tématických předmětů ze sbírek Muzea východních Čech v Hradci Králové. Jak a proč se přesouvají zvířata i rostliny?


Noc vědců se uskuteční

6. října 2017 od 19.00 do 21.00 hodin v Muzeu východncíh Čech v Hradci Králové.
Vstup zdarma.
Na mobilitu ve světě zvířat i v lidské minulosti se zaměří večerní přednášky s ukázkami tématických předmětů ze sbírek Muzea východních Čech v Hradci Králové. Dozvíte se, kam, jak a proč se přesouvají zvířata i rostliny, jak jsou organismy pro pohyb vybaveny a co vše naopak dělají pro to, aby se udržely na místě. K vidění budou též historické prostředky umožňující či usnadňující přepravu osob i věcí. Prohlédnout si budete moci například dětský velocipéd, lidově zvaný kostitřas, z 80. let 19. století inspirovaný vzhledem vysokého kola, dřevěné sáňky, lyže s bambusovými holemi a brusle.
© Chakazul, Wikimedia, CC-BY-SA-3.0
© Chakazul, Wikimedia, CC-BY-SA-3.0
Víte, že nálezy prvních kostěných bruslí se datují v tisících let před naším letopočtem? Tento dopravní prostředek poháněný lidskou silou se k botám pravděpodobně připevňoval za pomoci řemínků. Díky pozdějšímu přechodu ostření kovových bruslí na dva břity se žlábkem mezi nimi, se uživatelé mohli zbavit hůlek, které do té doby sloužily k odpichu. Saně do českých hor přišly ze severských zemí a z Alp a používaly se i v létě, jen se k nim připevnila dřevěná kolečka. Obliba sáňkování vedla až ke vzniku sáňkařského sportu. Velkým propagátorem lyžování byl Josef Rössler-Ořovský, který v Praze založil již v roce 1887 lyžařský kroužek při bruslařském klubu (později SKI klub). První mistrovství Království českého v běhu na lyžích se pak konalo v roce 1896.
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové