Historie knihovny

Muzejní knihovna byla založena a zpřístupněna veřejnosti v roce 1896. Po dostavbě Kotěrova secesního muzea  se v roce 1912 rázem stala největší knihovnou ve městě. Čítárna se šedesáti místy byla plně k dispozici všem čtenářům, kteří zde nalézali množství odborných knih a časopisů ke vzdělávání ve všech oborech.
V polovině 20. století, po vzniku Státní vědecké knihovny, význam muzejní knihovny klesá a čítárna ustupuje výstavní činnosti muzea. Po dalších několik desetiletí se čtenáři museli spokojit s jedním badatelským místem.
Při rekonstrukci muzea v letech 1998-2001 vznikla nová pracovna knihovníka s velkou badatelnou, ve které jsou dnes uživatelům k dispozici dva počítače s přístupem na internet.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci dokonce roku 2017 uzavřena.