Obrázek stránky
Domovská stránka > Program > PRO DĚTI > MUZEJNÍ NEDĚLE
MaléStředníVelkéExtra velké

Akce a programy

PRÁZDNINY NA CHLUMU

PRÁZDNINY NA CHLUMU

16. srpna 2019 od 9.00 do 13.00 hodin
Speciální letní program pro rodiče s dětmi v Muzeu války 1866. Dozvíte se zajímavosti ze světa koní a jejich využití nejen ve válečných dobách. Děti si navíc vyrobí i papírovou masku koně a zahrají si tematické hry.
PŘÍRODOVĚDECKÝ KROUŽEK VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020

PŘÍRODOVĚDECKÝ KROUŽEK VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020

Ve školním roce 2019/2020 v Muzeu východních Čech v Hradci Králové opět otevíráme pro zvídavé děti se zájmem o přírodu Přírodovědecký kroužek. Studovat přírodní procesy budeme nejen přímým pozorováním v terénu, ale také v laboratoři za použití různých určovacích metod a pomůcek.
PESTRÝ SVĚT POD LUPOU

PESTRÝ SVĚT POD LUPOU

22. - 24. července 2019 vždy od 10.00 a od 14.00 hodin
Objevujte si spolu s námi, co pouhým okem nemůžeme nikdy zahlédnout. Pozorovat budeme především různé přírodniny - rostliny, živočichy, zkameněliny nebo nerosty. Akce je vhodná pro děti školního věku, dospělé i seniory.
PRÁZDNINOVÁ VYCHÁZKA NA PLACHTU

PRÁZDNINOVÁ VYCHÁZKA NA PLACHTU

17. července 2019 od 9.00 hodin
I v horkých červencových dnech letošních prázdnin může příroda poskytnout zajímavá pozorování. Vydejte se s námi do PP Na Plachtě, která nám díky své pestrosti stanovišť umožní nahlédnout do druhově bohatého světa rostlin a živočichů
POD CÍSAŘSKÝM PRAPOREM

POD CÍSAŘSKÝM PRAPOREM

15. června 2019 od 14.00 hodin
Už jste někdy stříleli z historické pušky nebo se svezli na koňském povozu? Jaké to je prát prádlo na valše? Dětské odpoledne v Muzeu války 1866 nabídne mnoho netradičních zážitků všem odvážným chlapcům i děvčatům.
LOVÍME NA PLACHTĚ

LOVÍME NA PLACHTĚ

19. května 2019 od 9.00 a od 13.00 hodin
Muzejní neděle tentokrát zavítá do Přírodní památky Na Plachtě. Přijďte si pod odborným vedením vlastnoručně prozkoumat a probádat tůňky, mokřady, vřesoviště a další biotopy se zajímavými druhy živočichů a rostlin.
BUM, BUM, BUM, DEJTE VEJCE NEBO RUM

BUM, BUM, BUM, DEJTE VEJCE NEBO RUM

14. 4. 2019 od 9.00 a od 13.00 hodin
Jaro už je v plném proudu, končí doba půstu a Velikonoce jsou za dveřmi. Přijďte si připomenout tradiční zvyky a vyrobit si krásné patchworkové vejce a další jarní dekorace.
ZKAMENĚLÝ ŽIVOT

ZKAMENĚLÝ ŽIVOT

17. 3. 2019 od 9 a od 13 hodin
Našli jste někdy zkamenělinu? A víte jak a kde ji hledat? Přijďte na březnovou muzejní neděli a spolu s námi objevujte svět zkamenělin a živoucích fosilií. Vlastní zkamenělinu si na závěr programu i vyrobíte.
Přírodovědecký kroužek - co je za námi a před námi

Přírodovědecký kroužek - co je za námi a před námi

Pro děti se zájmem o přírodu letos již třetím rokem Muzeum východních Čech v Hradci Králové pořádá přírodovědný kroužek. V první polovině školního roku jsme během podzimních měsíců pravidelně navštěvovali lokalitu přírodní památky Na Plachtě a okolí rybníka Roudnička.
MASOPUST - KOBLÍŽKY A MASA KUS

MASOPUST - KOBLÍŽKY A MASA KUS

17. února 2019 od 9.00 a od 13.00 hodin
I když slovo masopust nabádá ke střídmosti a odříkání, opak byl a je pravdou. A tak pokud v tom tedy máte trochu zmatek, kdy a jak se slaví tento svátek, přijďte na únorovou muzejní neděli, kde se vše dozvíte a vyrobíte si i vlastní masku.
PŘEHLED MUZEJNÍCH NEDĚLÍ V ROCE 2019

PŘEHLED MUZEJNÍCH NEDĚLÍ V ROCE 2019

V roce 2019 je pro rodiče s dětmi připraven pestrý program na nedělní dopoledne a odpoledne plný tvoření, zábavy a vzdělávání, kde se budeme se věnovat tradicím a zvykům našich předků, historii, paleontologii a přírodovědě.
ŠTUDÁCI A KANTOŘI

ŠTUDÁCI A KANTOŘI

20. ledna 2019 od 10.00 a od 13.00 hodin
Interaktivní program ve výstavě GMU a v galerijním ateliéru. V neděli 20. ledna se vypravíme s kurátorkou výstavy Čest práci, paní učitelko! Pavlou Koritenskou do školy minulého století.
PAPÍROVÉ VÁNOCE

PAPÍROVÉ VÁNOCE

9. prosince 2018 od 9.00 a od 13.00 hodin
Přijďte si odpočinout na muzejní neděli. Povíme si něco málo o starých vánočních tradicích, podíváme se do třpytivého světa historických vánočních ozdob a na závěr si různé druhy papírových vánočních ozdob také vyrobíme.
ADVENT V MUZEU

ADVENT V MUZEU

18. listopadu 2018 od 9.00 a od 13.00 hodin
Věštění budoucnosti, povídání o tajemných bytostech, draní peří a především výroba krásné dekorace s vůní pryskyřice na děti čekají v muzejní neděli, která bude první připomínkou blížícího se adventu.
PODZIMNÍ PRÁZDNINY

PODZIMNÍ PRÁZDNINY

30. října 2018 od 10.00 hodin
O letošních podzimních prázdninách bude možné navštívit speciální program k výstavě Lide československý! Vyzkoušíte si práci historika se sbírkovým předmětem a v roli umělce si nakreslíte vlastní návrh na státní vlajku, medaile nebo platidla.
VOJÁCI NEBO KOMTESY

VOJÁCI NEBO KOMTESY

21. října 2018 od 9.00 a od 13.00 hodin
Přijďte na muzejní neděli a vraťte se zpátky v čase do doby, kdy Hradcem Králové pochodovali vojáci a dámy na ně pokukovaly zpoza vějířů a paraplíček. Kreativně se vyřádíte při tvorbě papírového vějíře a tematické záložky do knihy.
HRAJEME SI S LISTY

HRAJEME SI S LISTY

23. září 2018 od 9.00 a od 13.00 hodin
Přijďte si do muzea pohrát a tvořit z listů rozmanitých tvarů, velikostí a barev a přitom se také mnohé o nich dozvědět. Domů si pak můžete odnést originální, vlastnoručně vyrobenou výtvarnou koláž.
PŘÍRODOVĚDECKÝ KROUŽEK PŘIVÍTÁ MLADÉ BIOLOGY

PŘÍRODOVĚDECKÝ KROUŽEK PŘIVÍTÁ MLADÉ BIOLOGY

Setkání budou ve školním roce 2018-2019 opět vést odborníci z oborů ornitologie, entomologie, botaniky, mykologie, geologie a paleontologie. Studovat přírodní procesy budeme nejen přímým pozorováním v terénu návštěvou různých biotopů, ale také v laboratoři pomocí nové mikroskopovací techniky.
VÍTEJTE V MIKROSVĚTĚ ROSTLIN

VÍTEJTE V MIKROSVĚTĚ ROSTLIN

23. srpna 2018 od 9.00 a od 13.00 hodin
Proč se svízel přítula tolik tulí? Čím to je, že kopřiva pálí? Co nám to křupe mezi zuby, když jíme hrušku? Přijďte na kloub zcela běžným věcem a nahlédněte společně s námi do zajímavého světa rostlin.
OHLÉDNUTÍ ZA PRÁZDNINOVÝMI VYCHÁZKAMI DO PŘÍRODY

OHLÉDNUTÍ ZA PRÁZDNINOVÝMI VYCHÁZKAMI DO PŘÍRODY

Navštívili jsme dvě lokality s vodními tůněmi, z nichž v každé jsme se setkali s jinými druhy živočichů. Abychom je lépe poznali, prozkoumali jsme je za pomoci nově nakoupených mikroskopů.
VYCHÁZKA ZA HMYZEM DO PP NA PLACHTĚ

VYCHÁZKA ZA HMYZEM DO PP NA PLACHTĚ

25. července 2018 od 9.00 hodin
Zavítejte s námi do přírodní památky Na Plachtě a poznejte bohatou rozmanitost hmyzího světa nedaleko městské zástavby. Detailně prozkoumáme vlastnoručně odchycené jedince brouků, ploštic, křísů a dalšího hmyzu.
PRÁZDNINOVÉ VYCHÁZKY ZA PŘÍRODOU

PRÁZDNINOVÉ VYCHÁZKY ZA PŘÍRODOU

O prázdninách se s námi můžete vydat za drobnými vodními zvířátky, poznáme rozmanitost hmyzího světa, pod mikroskopem si prohlédneme zajímavé detaily z rostlinné říše a navštívit můžete také komentovanou prohlídku nové výstavy Život pod mořskou hladinou.
OHLÉDNUTÍ ZA MUZEJNÍ NEDĚLÍ O MYŠÍCH (A LIDECH?)

OHLÉDNUTÍ ZA MUZEJNÍ NEDĚLÍ O MYŠÍCH (A LIDECH?)

Poslední předprázdninovou muzejní neděli, věnovanou malým savcům, navštívilo 42 zájemců z řad dětí i rodičů. Pro zvídavé děti i dospělé jsme na prázdniny připravili i další zajímavé akce zaměřené na poznávání živočichů a rostlin.
O MYŠÍCH (A LIDECH?)

O MYŠÍCH (A LIDECH?)

17. června 2018 od 9.00 a od 13.00 hodin / Soužití člověka s drobnými hlodavci má dlouhou historii, ale přesto mnoho z nás o nich moc neví. V červnové muzejní neděli se dozvíme, kde žijí, čím se živí a poznáme i další zajímavosti, které večerníčkový hrdina Mach při zkoušení nevěděl.
POHÁDKA NARUBY ANEB ZLÁ PRINCEZNA A HODNÝ DRAK

POHÁDKA NARUBY ANEB ZLÁ PRINCEZNA A HODNÝ DRAK

5. června 2018 od 9.00 a od 10.00 hodin
Již tradičně oslavíme Mezinárodní den dětí loutkovým představením v podání členů loutkářského kroužku při školní družině Sluníčko ZŠ Štefcova. Představení vhodné pro děti i rodiče se koná v Galerii moderního umění v Hradci Králové.
POD CÍSAŘSKÝM PRAPOREM

POD CÍSAŘSKÝM PRAPOREM

19. května 2018 od 14.00 hodin
Už jste někdy stříleli z historické pušky nebo se svezli na koňském povozu? Jaké to je prát prádlo na valše? Dětské odpoledne v Muzeu války 1866 na Chlumu nabídne mnoho netradičních zážitků.
CO SE DĚJE V TRÁVĚ?

CO SE DĚJE V TRÁVĚ?

20. května 2018 od 9.00 a od 13.00 hodin
Všimli jste si někdy, kolik různorodých tvorů žije v trávě? Pojďte společně s námi prozkoumat život pod našimi botami. Pomohou nám k tomu i známé pohádkové knížky.
ZA VODNÍ ŽOUŽELÍ

ZA VODNÍ ŽOUŽELÍ

22. dubna 2018 od 9 a od 13 hodin
V dubnové muzejní neděli se velmi zblízka podíváme na pestrý život ve vodě. Povíme si o způsobu života drobných vodních zvířátek, naučíme se je poznávat podle klíče a detailně si je prohlédneme pod mikroskopem.
HODY HODY DOPROVODY

HODY HODY DOPROVODY

25. března 2018 od 9 a od 13 hodin
Jak naši předkové vítali dlouho očekávané jaro? Navštivte první jarní muzejní neděli, která je věnována přípravě Velikonoc podle tradičních zvyků a výrobě krásných a nápaditých jarních dekorací.
STŘAPATÍ JEDOU

STŘAPATÍ JEDOU

11. února 2018 od 9 a od 13 hodin
Kůň, tučňák, medvěd, ras, laufr, kominík a strakatý! Jen jedno z předchozích slov není tradiční masopustní maskou. Víte které? Přijďte nám to povědět na masopustní muzejní neděli a vyrobit si koníka a čepici.
PO STOPÁCH MAMUTŮ

PO STOPÁCH MAMUTŮ

14. ledna 2018 od 9.00-11.00 a 13.00-15.00 hodin
V lednové muzejní neděli se vypravíme s archeologem za tlupou lovců mamutů, vyzkoušíme si práci pravěkých umělců a prohlédneme si originální předměty ze starší doby kamenné.
POSVIŤME SI O ADVENTU

POSVIŤME SI O ADVENTU

12. listopadu 2017 od 9.00-11.00 a 13.00-15.00 hodin
Denního světla rychle ubývá a noci se prodlužují. Není nic jednoduššího než si vyrobit vlastní svícen a zpříjemnit si dlouhé podzimní večery, při kterých se jistě dají číst poutavé a třeba i trochu strašidelné pohádky.
VÝSLEDKY SOUTĚŽE HOUBY 2017

VÝSLEDKY SOUTĚŽE HOUBY 2017

Součástí výstavy HOUBY ŽIVÉ, JEDLÉ I JEDOVATÉ byla ve dnech 5. až 8. října 2017 vědomostní a výtvarná soutěž pro děti. Vítězné a vybrané výtvarné práce budou vystaveny v prostorách Muzea východních Čech v Hradci Králové.
VOJÁCI NEBO KOMTESY

VOJÁCI NEBO KOMTESY

15. října 2017 od 9.00 a od 13.00 hodin
Každodenní všední život vojáka z dob prusko-rakouské války tak, jak ho určitě neznáte, bude náplní interaktivního programu říjnové muzejní neděle. Jak vypadal jeho nocleh a jak vojenský lékař ošetřoval v boji utržená zranění?
PODZIMNÍ PRÁZDNINY V MUZEU

PODZIMNÍ PRÁZDNINY V MUZEU

od 26. do 27. října 2017 od 9.00, 11.00, 13.00 a 15.00 hodin
V muzeu je na podzim připraven program plný zábavy a překvapení ve výstavě o zdravotnictví z dob našich babiček a prababiček. Umíte přebalovat panenky do látkových plen? Poznáte vybrané pomůcky nejen z ordinace pana doktora?
BARVY V PŘÍRODĚ

BARVY V PŘÍRODĚ

17. září 2017 od 9.00 a od 13.00 hodin
Barevný podzim je za dveřmi a tak se společně podíváme, které barvy nám příroda poskytuje a z čeho se dají získat. Výsledkem našeho hledání a nového poznání pak bude vlastnoručně vyrobený vzorníček látek obarvený přírodními barvivy.
ZA PŘÍRODOU PO MĚSTĚ - CO SE DĚJE V TRÁVĚ?

ZA PŘÍRODOU PO MĚSTĚ - CO SE DĚJE V TRÁVĚ?

15. srpna 2017 od 9.00 hodin
Stačí se jen podívat mezi listy a s překvapením zjistíme, kolik zajímavých tvorů se skrývá v jednom jediném keři nebo na několika málo bylinách.
ZA PŘÍRODOU PO MĚSTĚ – VODNÍ ŽOUŽEL

ZA PŘÍRODOU PO MĚSTĚ – VODNÍ ŽOUŽEL

26. července 2017 od 9.00 hodin
V rámci letní přírodovědné výpravy se velmi zblízka podíváme na pestrý život ve vodě. Povíme si o způsobu života drobných vodních zvířátek a prohlédneme si je pod lupou.
PRÁZDNINOVÉ VYCHÁZKY ZA PŘÍRODOU PO MĚSTĚ

PRÁZDNINOVÉ VYCHÁZKY ZA PŘÍRODOU PO MĚSTĚ

O prázninách se snámi můžete vydat za opeřenými obyvateli parků, drobnými vodními zvířátky a na srpnové výpravě se podíváme kolik zajímavých tvorů se skrývá v jednom jediném keři a co se děje v trávě.
S VYSVĚDČENÍM DO MUZEA

S VYSVĚDČENÍM DO MUZEA

30. června 2017 od 12.00 hodin (každou celou hodinu)
Pochlubte se svým vysvědčením a navštivte zdarma muzeum, kde Vás čeká setkání s živými jedinci tropického hmyzu, zajímavé informace o motýlím tvůrci hedvábí a komentovaná prohlídka výstavy pestrých tropických motýlů.
HONZA A DRAK

HONZA A DRAK

1. června 2017 od 9 a od 10 hodin
K Mezinárodnímu dni dětí uvádí Muzeum východních Čech v Hradci Králové loutkové představení HONZA A DRAK. Pohádku sehrají členové loutkářského kroužku při školní družině Sluníčko ZŠ Štefcova v Hradci Králové.
MUZEJNÍ NEDĚLE VELKÁ VIZITA!

MUZEJNÍ NEDĚLE VELKÁ VIZITA!

4. června 2017 od 9.00 a od 13.00 hodin
Nenechte si ujít muzejní neděli plnou zábavy a poučení ve výstavě o zdravotnictví z období první republiky s kurátorkou PhDr. Pavlou Koritenskou.
POD CÍSAŘSKÝM PRAPOREM

POD CÍSAŘSKÝM PRAPOREM

13. května 2017 od 14.00 hodin
Dětské odpoledne plné netradičních zážitků v areálu Muzea války 1866 na Chlumu. Jak těžká je skutečná historická puška? Jízda kočárem, střelba z historické pušky, vojenský výcvik a ošetřování ran pod bedlivým dohledem císařských vojáků.
ZA VODNÍ ŽOUŽELÍ

ZA VODNÍ ŽOUŽELÍ

14. května 2017 od 9.00 a od 13.00 hodin
V květnové muzejní neděli se velmi zblízka podíváme na pestrý život ve vodě. Povíme si o způsobu života drobných vodních zvířátek, detailně si je prohlédneme pod mikroskopem a za příznivého počasí si je i vlastnoručně odchytíme.
TÝDEN DĚTÍ S MUZEEM VÝCHODNÍCH ČECH

TÝDEN DĚTÍ S MUZEEM VÝCHODNÍCH ČECH

V roce 2017 se budeme ve dvou srpnových termínech věnovat především zdravotnictví. Naučíme se poskytnout první pomoc a navštívíme i botanickou zahradu, hospitál Kuks, Fakultní nemocnici a výstavu Velká vizita. Dozvíme se zajímavosti o současných i historických zdravotnických pomůckách a postupech a také důležité informace o léčivých rostlinách.
VÍTÁME JARO

VÍTÁME JARO

9. dubna 2017 od 9.00 a od 13.00 hodin
Povídání o období Velikonoc a s nimi spojených tradičních zvycích, a především kreativní tvoření pro šikovné děti a jejich rodiče bude náplní už zcela jarní muzejní neděle.
MAŠKARY ŘÁDÍ

MAŠKARY ŘÁDÍ

5. března 2017 od 9.00 a od 13.00 hodin
A je tu masopust a s ním spoustu řádění prapodivných maškar. Co vlastně znamenají a koho představují tradiční masky? Během této muzejní neděle si také podobnou masku se zvířecím motivem vyrobíme.
VÝPRAVA ZA ZKAMENĚLINAMI!

VÝPRAVA ZA ZKAMENĚLINAMI!

3. února 2017 od 10.00 do 16.00 hodin
O čem vypovídají fosilie jako záhadné stopy dávných organismů, které přetrvaly až do současnosti? Vypravte se s námi za skutečnými zkamenělinami měkkýšů, ostnokožců a hub. S čerstvým vysvědčením vstup zdarma.
STOPY VE SNĚHU

STOPY VE SNĚHU

22. ledna 2017 od 9.00 a od 13.00 hodin
V přírodě žije mnoho živočichů, kteří v zimě navzdory nepříznivému počasí nespí. Kudy vedou jejich cesty za potravou prozradí lednová muzejní neděle.
PŮJDEM SPOLU DO BETLÉMA

PŮJDEM SPOLU DO BETLÉMA

11. prosince 2016 od 9.00 a od 13.00 hodin
Zavítejte s námi do kouzelného světa betlémů v nové výstavě Králické betlémy a nechte se pohltit vánoční atmosférou. Vlastnoručně vyrobený betlém si pak odneseme i domů.
DO VÁNOC JEDEN KROK

DO VÁNOC JEDEN KROK

13. listopadu 2016 od 9.00 a od 13.00 hodin
Přijďte se připravit na advent! V listopadové muzejní neděli Vás čeká seznámení se s více či méně známými tradičními adventními zvyky našich předků a všechny nedočkavé děti především tvoření vlastního adventního kalendáře.
PODZIMNÍ PRÁZDNINY V MUZEU

PODZIMNÍ PRÁZDNINY V MUZEU

27. října 2016 od 9.00, 12.30, 15.00 a 16.00 hodin
Stalo se téměř tradicí, že o podzimních prázdninách do muzea zavítají vojáci. Tentokrát to budou kadeti, čestní a hrdí na svou jednotku a odhodlaní bránit pevnost. Jakou výzbroj a výstroj si s sebou přinesou?
CÍSAŘSKÝ VALČÍK - PANENKY PRO UNICEF

CÍSAŘSKÝ VALČÍK - PANENKY PRO UNICEF

16. října 2016 od 9.00 a od 13.00 hodin
Sám císař František Josef I. se svou chotí Sissi nám budou v říjnové muzejní neděli předlohou k výrobě panenek pro UNICEF. Patronka projektu paní Ivanka Bílková, členka souboru loutkového divadla Drak, si s sebou přivede malé překvapení.
ŽIVOT V PEVNOSTI - MUZEJNÍ NEDĚLE

ŽIVOT V PEVNOSTI - MUZEJNÍ NEDĚLE

18. září 2016 od 9.00 a od 13.00 hodin
Projdeme se bastionovou pevností města Hradec Králové v 19. století a staneme se na chvíli jejími obyvateli. Zahrajeme si hry tehdejších dětí a na památku se vyfotíme v dobovém fotoateliéru.
PŘÍRODOVĚDECKÝ KROUŽEK

PŘÍRODOVĚDECKÝ KROUŽEK

Pro zvídavé děti se zájmem o přírodu připravilo Muzeum východních Čech v Hradci Králové nový PŘÍRODOVĚDECKÝ KROUŽEK. Setkání budou v průběhu školního roku 2016–2017 vést každé pondělí odborníci z oborů ornitologie, entomologie, botaniky, mykologie, geologie a paleontologie.
TĚŠÍME SE PO PRÁZDNINÁCH

TĚŠÍME SE PO PRÁZDNINÁCH

Prožijte s námi další dobrodružství objevování a poznání v Muzejních nedělích, které po prázdninách pokračují již v měsíci září. Do konce tohoto roku jsou připravena čtyři zajímavá setkání s historií a tradicí.
NEDĚLE S BROUKEM PYTLÍKEM

NEDĚLE S BROUKEM PYTLÍKEM

19. června 2016 od 9.00 a od 13.00 hodin
Za brouky, žížalami a další luční havětí, jež se stali hrdiny známé pohádkové knihy, se vydáme v průběhu červnové muzejní neděle. Kteří zajímaví tvorové na nás čekají v přírodních lokalitách města, jak žijí a co o nich možná nevíte?
VOJÁKEM A MARKYTÁNKOU CÍSAŘSKÉHO VOJSKA

VOJÁKEM A MARKYTÁNKOU CÍSAŘSKÉHO VOJSKA

14. května 2016 od 14 hodin v Muzeu války 1866 na Chlumu
Dětské odpoledne plné netradičních zážitků. Jak těžká je skutečná historická puška? Jízda kočárem, střelba z historické pušky, vojenský výcvik, příprava obvazů a ošetřování ran v Muzeu války 1866 na Chlumu.
PTAČÍ NEDĚLE

PTAČÍ NEDĚLE

15. května 2016 od 8 a od 13 hodin
V květnu jsou již všichni tažní ptáci, tito milí „poslové jara“, u nás a hlasitě se ozývají. Je tedy ten pravý čas vypravit se za nimi. Ukážeme si běžné druhy ptáků žijících okolo nás a povíme si, kteří zpívají a proč zpívají.
ZA VODNÍ ŽOUŽELÍ

ZA VODNÍ ŽOUŽELÍ

17. dubna 2016 od 9.00 a od 13.00 hodin
Během první ze tří přírodovědně zaměřených muzejních nedělí se velmi zblízka podíváme na pestrý život ve vodě. Povíme si o způsobu života drobných vodních zvířátek a detailně si je prohlédneme pod mikroskopem.
HODY, HODY, DOPROVODY…

HODY, HODY, DOPROVODY…

20. března 2016 od 9 a od 13 hodin
Na první jarní den připadá muzejní neděle, během které nám určitě nebude smutno, že skončila zima.
O PRÁZDNINÁCH HURÁ DO ŠKOLY!

O PRÁZDNINÁCH HURÁ DO ŠKOLY!

29. ledna 2016 každou celou hodinu od 9.00 do 16.00 hodin
Jaká byla škola našich prarodičů? Kolik spolužáků měli ve třídě? Jakpak je pan učitel trestal, když zlobili? A zkoušeli jste někdy psát krasopisně na břidlicové tabulky? Program plný nových zážitků Vás čeká v muzeu o pololetních prázdninách.
ŽIVOT V TEMNOTĚ

ŽIVOT V TEMNOTĚ

23. ledna 2016 od 9.00 hodin
Život v temnotě je názorným dokladem skutečnosti, že život na Zemi se dokáže vypořádat i s těmi nejextrémnějšími typy prostředí. Seminář pro soutěžící aktuálního ročníku Biologické olympiády.
JÉMINE DOMINE, MASOPUST POMINE …

JÉMINE DOMINE, MASOPUST POMINE …

24. ledna 2016 od 9.00 a od 13.00 hodin
Tradiční masky, zvyky a masopustní veselí budou doprovázet lednovou muzejní neděli. Přiblížíme si některé zajímavosti z masopustních obchůzek na Hlinecku, zapsané pro svoji jedinečnost na seznam Unesco.
MUZEJNÍ NEDĚLE 2015 – ZHODNOCENÍ PROJEKTU

MUZEJNÍ NEDĚLE 2015 – ZHODNOCENÍ PROJEKTU

Stejně jako v předchozích letech tak i v roce 2015 byl realizován tradiční projekt muzea Muzejní neděle 2015 a byl podpořen Královéhradeckým krajem v dotačním programu Akce pro děti a mládež ve volném čase.
ADVENTNÍ ZVYKY

ADVENTNÍ ZVYKY

8. listopadu 2015 od 9 a od 13 hodin
Blíží se tajemná doba čekání a příprav, kterou si naši předkové zpestřovali rozmanitými zvyky. Patří mezi ně i používání adventního věnce, jehož historie nás zavede až do nejchudších míst Hamburku.
PODZIMNÍ PRÁZDNINY V MUZEU

PODZIMNÍ PRÁZDNINY V MUZEU

ve čtvrtek 29. října 2015 od 9 do 17 hodin
Jak se pevnost staví a jak se v ní žilo? Prohlédněte si novou výstavu Pevnost královéhradecká, připomínající výročí 250 let od zahájení stavby pevnosti a seznamte se s důvody, proč vznikla právě v Hradci Králové.
STAVÍME PEVNOST - MUZEJNÍ NEDĚLE

STAVÍME PEVNOST - MUZEJNÍ NEDĚLE

18. října 2015 od 9 a od 13 hodin
Na procházce potkáme pevností vojáky a její obyvatele, porovnáme některá známá místa v Hradci Králové, která před 250 lety vypadala úplně jinak, a pokusíme se sami pevnost postavit.
MUZEJNÍ NEDĚLE HURÁ DO ŠKOLY!

MUZEJNÍ NEDĚLE HURÁ DO ŠKOLY!

27. září 2015 od 9 a od 13 hodin
Navštivte s námi v interaktivním programu stejnojmenné výstavy školu dvou staletí. Zjistíte např., jak se psalo na břidlicovou tabulku, kdy a proč učitelé používali rákosku, jakou abecedu a slabikář měl ve škole Váš pradědeček.
S VYSVĚDČENÍM DO MUZEA

S VYSVĚDČENÍM DO MUZEA

30. června 2015 od 9 do 17 hodin
Školáci a školačky, přineste své vysvědčení a budete mít vstup do muzea zdarma! Navíc zažijete zábavný a hravý den, na který jsme připravili množství her na námořní a pirátské motivy.
VOJÁKEM A MARKYTÁNKOU CÍSAŘSKÉHO VOJSKA

VOJÁKEM A MARKYTÁNKOU CÍSAŘSKÉHO VOJSKA

v sobotu 20. června 2015 od 14 hodin
Dětské odpoledne plné netradičních zážitků v muzeu na Chlumu. Jak těžká je skutečná historická puška? Střelba z historické pušky, vojenský výcvik, příprava obvazů a ošetřování ran. Vstup pro děti zdarma.
MOŘE POD HVĚZDAMI

MOŘE POD HVĚZDAMI

7. června 2015 od 9 a od 13 hodin
Vyplujme společně s kapitánem obchodní lodi na plavbu do exotických zemí. Cestou určitě potkáme mořské příšery, nakoupíme cizokrajné zboží a zážitky pak přeneseme na plátno pomocí vosku a barev.
A ZASE KAŠPÁREK

A ZASE KAŠPÁREK

3. června 2015 v 9.00 a 9.45 hodin
Pro všechny milovníky pohádek uvede Muzeum východních Čech v Hradci Králové k Mezinárodnímu dni dětí loutkové představení „A zase Kašpárek“. Secvičili členové loutkářského kroužku při školní družině Sluníčko ZŠ Štefcova.
PODMOŘSKÝ SVĚT KAPITÁNA NEMA

PODMOŘSKÝ SVĚT KAPITÁNA NEMA

neděle 17. května 2015 od 9 a od 13 hodin
Vytvořte ochechule, ďasy a další bájné tvory moří inspirované návštěvou stejnojmenné výstavy. Vydejte se na poučnou výpravu tajemnými hlubinami oceánů.
POD PIRÁTSKOU VLAJKOU – PANENKY UNICEF

POD PIRÁTSKOU VLAJKOU – PANENKY UNICEF

neděle 19. dubna 2015 od 9 a od 13 hodin
Staneme se pirátskými krejčími a švadlenkami a budeme pomáhat. Společně s herečkou Klicperova divadla Martou Zaoralovou, patronkou projektu, vytvoříme pirátské panenky pro děti ze třetích zemí i pro sebe. Kostým piráta vítán.
VELIKONOČNÍ NEDĚLE

VELIKONOČNÍ NEDĚLE

v neděli 29. března 2015 od 9 a od 13 hodin
O tradicích Velikonoc, o jaru i o zdobení vajec bude poslední březnová neděle v muzeu. Vyzdobte si svůj domov společně vytvořenými jarními dekoracemi.
KARNEVAL V BENÁTKÁCH

KARNEVAL V BENÁTKÁCH

neděle 15. února 2015 od 9 a od 13 hodin
Tvořivá i trochu tajemná bude letošní první muzejní neděle, která se ponese v duchu benátského karnevalu - proslaveného typickými pestrobarevnými maskami.
Muzejní neděle 2014 - zhodnocení projektu

Muzejní neděle 2014 - zhodnocení projektu

V rámci interaktivních programů se děti seznamovaly s tajemstvím přírodya zažily na vlastní kůži život v pevnostním městě. Připraveny byly také čtyři zvykoslovné programy
NEDĚLE ANDĚLSKÉHO ZVONĚNÍ

NEDĚLE ANDĚLSKÉHO ZVONĚNÍ

v neděli 14. 12. 2014 od 9 do 11 a od 13 do 15 hodin
Přijďte se podívat do muzea na novou výstavu Andělské zvonění a vyzkoušet si v kreativní dílně výrobu a zdobení ozdob z přírodních materiálů, skla, korálků a papíru.
ADVENTNÍ NEDĚLE V MUZEU

ADVENTNÍ NEDĚLE V MUZEU

23. listopadu 2014 od 9 do 11 a od 13 do 15 hodin
V listopadové muzejní neděli poznáme zvyky a obyčeje adventního času a v kreativní dílně si vyrobíme adventní kalendář.
JAK SE ŽILO ZA CÍSAŘE PÁNA

JAK SE ŽILO ZA CÍSAŘE PÁNA

v neděli 19. října 2014 od 9 do 11 a od 13 do 15 hodin
Mimořádná muzejní neděle. Poznejte na vlastní kůži všední život obyvatel královéhradecké pevnosti v 19. století. Domů si odnesete malé překvapení.
KOVOTEPECKÁ DÍLNA

KOVOTEPECKÁ DÍLNA

v neděli 21. září 2014 od 9 do 11 a od 13 do 15 hodin
Uměleckým kovářem a kovotepcem. Prohlédneme si výstavu Zámečnická škola. Řemeslo je umění a vyzkoušíme umění drátování a kovotepectví.
JAK POZOROVAT PŘÍRODU

JAK POZOROVAT PŘÍRODU

v neděli 8. června 2014 od 9 do 11 a od 13 do 15 hodin
Náhradní termín v květnu zrušené akce. Netradiční muzejní neděle Vás naučí během přírodovědné vycházky poznávat přírodu ve městě. Zjistíme společně, jak pozorovat ptáky a zvířata hradeckých parků.
VELIKONOČNÍ NEDĚLE

VELIKONOČNÍ NEDĚLE

v neděli 13. dubna 2014 od 9 do 11 a od 13 do 15 hodin
Muzejní neděle seznámí účastníky s tradicemi českých Velikonoc. V kreativní dílně si vyrobíte několik zajímavých velikonočních dekorací.
BARVY V PŘÍRODĚ

BARVY V PŘÍRODĚ

16. března 2014, od 9.00-11.00 a 13.00-15.00 hodin
Muzejní neděle bude tentokrát věnována zajímavostem z oblasti přírodních barviv, do jejichž tajů proniknete nejen ve výstavě Barvy v přírodě, ale také v muzejní barvířské dílně.
Masopustní neděle – Karneval ve světě

Masopustní neděle – Karneval ve světě

neděle 16. února 2014, od 9.00-11.00 a 13.00-15.00 hodin
Víte, jaký je význam dračích masek v Číně? Seznámíte se s tradicemi masopustu v Čechách i ve světě a vlastní dračí masku si v kreativní dílně také vyrobíte.
HLEDEJ ZVÍŘE

HLEDEJ ZVÍŘE

První kreativní dílna pro děti v roce 2014 bude zahájena prohlídkou výstavy BARVY V PŘÍRODĚ. V dětském ateliéru si pak každý účastník vyrobí vlastní barevnou koláž.
Muzejní neděle 2013

Muzejní neděle 2013

V roce 2013 zahrnoval tradiční projekt Muzejní neděle celkem 8 jednorázových akcí. Projekt seznamoval se zvykoslovnými tradicemi, zahrnoval akce navazující na probíhající výstavy a stálé expozice muzea, a seznamoval účastníky s přírodou, historií a archeologií Královéhradeckého kraje.
Sněhová vločka z papíru

Sněhová vločka z papíru

Vyrobte si podle našeho fotonávodu originální zimní dekorace: papírové vločky, které jsou téměř stejně krásné jako ty sněhové.
ANDĚLSKÉ VÁNOCE

ANDĚLSKÉ VÁNOCE

15. prosince 2013 od 9 do 11 a od 13 do 15 hodin
Tajemná atmosféra Vánoc ve vánočně laděné muzejní neděli. Vyzkoušíme si starobylé zvyky a vyrobíme netradiční dekorace v andělském duchu.
Panenky z muzejní neděle pro UNICEF

Panenky z muzejní neděle pro UNICEF

Panenky na téma kuchařka – kuchař ušité v rámci tradiční muzejní neděle Rodinná škola pro charitativního projekt UNICEF ADOPTUJ PANENKU ZACHRÁNÍŠ DÍTĚ. Panenky je možné zakoupit na recepci muzea.
RODINNÁ ŠKOLA V MUZEU

RODINNÁ ŠKOLA V MUZEU

20. října 2013, 9.00-11.00 a 13.00-15.00 hodin
Účastníci této muzejní neděle nejprve absolvují komentovanou prohlídku muzejní výstavy Cesta dívek za vzděláním a poté se v dětském ateliéru s rodiči zapojí do charitativního projektu UNICEF Adoptuj panenku zachráníš dítě.
Z MUZEJNÍHO ŠUPLÍKU

Z MUZEJNÍHO ŠUPLÍKU

neděle 29. září 2013
Prohlídka výstavy VŠE ZA 100 LET spojená s výrobou vlastního muzejního přírodovědného preparátu.
TĚŠÍME SE NA PRÁZDNINY

TĚŠÍME SE NA PRÁZDNINY

26. května 2013, 9-11 a 13-15 hodin
V této kreativní muzejní dílně si děti vyrobí vlastní deník cestovatele. Dozvědí se nejen zajímavosti o dávných cestovatelích a jejich deníkových pokladech, ale hlavně si vyzkouší jiné techniky výroby deníků než v loňském roce.
NEDĚLE S LOUTKAMI

NEDĚLE S LOUTKAMI

28. dubna 2013, 9-11 a 13-15 hodin
Účastníci této neděle si prohlédnou novou výstavu loutek a poté si v dětském ateliéru vyrobí loutku vlastní.
VELIKONOČNÍ NEDĚLE

VELIKONOČNÍ NEDĚLE

17. března 2013, 9-11 a 13-15 hodin
Účastníci velikonoční nedělní dílny si poslechnou povídání o zvycích a tradicích Velikonoc a vyrobí si velikonoční přáníčka zdobená různými technikami...
MASOPUSTNÍ NEDĚLE

MASOPUSTNÍ NEDĚLE

10. února 2013 se účastníci nedělní dílny s názvem Masopustní neděle seznámí s historií masopustu, ale také si zkusí vyrobit masopustní masku, tentokrát zase jinou než v loňském roce ...
JAK SE ŽILO ZA KELTŮ

JAK SE ŽILO ZA KELTŮ

Muzejní neděle zaměřená jako interaktivní zážitkový program, při které si účastníci nejen prohlédnou výstavu Pravěk je kůůl!, ale také si na vlastní kůži vyzkouší např. jak Keltové razili mince, mleli obilí, bojovali nebo čím se zdobili.
VÁNOCE V MUZEU – PROCESÍ S LUCIEMI

VÁNOCE V MUZEU – PROCESÍ S LUCIEMI

Účastníci této netradiční muzejní dílny si vyrobí masku „lucek“, které chodily jako procesí v maskách a bílých plachetkách se svíčkami a kontrolovaly hospodyně a děti v době adventu.
PRAVĚKÁ NEDĚLE S KELTY A ŘÍMANY

PRAVĚKÁ NEDĚLE S KELTY A ŘÍMANY

14. října 2012, 9.00-11.00 a 13.00-15.00 hodin. Účastníci této kreativní dílny podniknou dobrodružnou výpravu za Kelty a Římany, která proběhne ve výstavě PRAVĚK JE KŮŮL!
CESTA DO KARBONU - MUZEJNÍ NEDĚLE

CESTA DO KARBONU - MUZEJNÍ NEDĚLE

16. září 2012, 9.00-11.00 a 13.00-15.00 hodin. Účastníci se pomocí vlastní tvorby přenesou do tajemných prvohor. Domů si odnesou grafický list a vlastní zkamenělinu.
PRÁZDNINOVÉ ÚTERÝ “CO ŽIJE V LABI”

PRÁZDNINOVÉ ÚTERÝ “CO ŽIJE V LABI”

17. a 31. července, 14. srpna 2012, vždy od 9 do 11 hodin. Děti si budou moci přímo v Labi odchytit bezobratlé živočichy, prohlédnou si je a dozvědí se mnohé o jejich životě.
PRÁZDNINOVÉ ČTVRTKY S PRAVĚKEM

PRÁZDNINOVÉ ČTVRTKY S PRAVĚKEM

19. července a 23. srpna 2012, vždy 9 -11 a 13 - 15 hodin.
Doprovodný program k výstavě PRAVĚK JE KŮŮL, která přibližuje život pravěkých lidí. Komentovanou prohlídku výstavy tentokrát doplní kreativní dílna v duchu „pravěku“.
PRÁZDNINY V MUZEU 2012

PRÁZDNINY V MUZEU 2012

1. června – 31. srpna 2012
Stejně jako v loňském roce i tentokrát muzeum připravilo na prázdniny speciální nabídku interaktivních a doprovodných programů k výstavám a expozicím.
TĚŠÍME SE NA PRÁZDNINY

TĚŠÍME SE NA PRÁZDNINY

Neděle 24. června 2012, 9:00-11:00 a 13:00-15:00 hodin
V této kreativní muzejní dílně si děti vyrobí vlastní deník cestovatele a dozvědí se zajímavosti o dávných cestovatelích a jejich deníkových pokladech.
PRAVĚKÁ NEDĚLE

PRAVĚKÁ NEDĚLE

27. května 2012, 9.00-11.00 a 13.00-15.00 hodin
Pro charitativní projekt UNICEF - Adoptuj panenku a zachráníš dítě - vyrobíme panenky „pračlověků“ a navštívíme novou výstavu PRAVĚK JE KŮŮL!
VELIKONOČNÍ NEDĚLE

VELIKONOČNÍ NEDĚLE

1. dubna 2012, 9.00-11.00 a 13.00-15.00 hodin
Povídání o zvycích a tradicích Velikonoc. Vyrobíme si velikonoční přáníčka zdobená voskovou technikou a velikonoční dekoraci zvanou „májíček“.
NEDĚLE S LITERÁTSKÝM BRATRSTVEM

NEDĚLE S LITERÁTSKÝM BRATRSTVEM

18. března 2012, 9.00-11.00 a 13.00-15.00 hodin
Účastníci této muzejní neděle si poslechnou výklad o literátských bratrstvech v Hradci Králové, dovědí se, co je to kancionál. Poté se sami na chvíli stanou středověkým písařem nebo iluminátorem ...
OD MASOPUSTU DO VELIKONOC

OD MASOPUSTU DO VELIKONOC

Středa 22. února 2012, 9 – 11 a 13 – 15 hodin.
Povídání o masopustu a Velikonocích spojené s prohlídkou zvykoslovných předmětů, kraslic zdobených různými technikami a dalších velikonočních dekorací.
MASOPUSTNÍ NEDĚLE

MASOPUSTNÍ NEDĚLE

19. února 2012, 9.00-11.00 a 13.00-15.00 hodin
Dozvíte se jak probíhal masopust a také si vyrobíme tradiční zvířecí masky využívané při masopustním reji.
Andělské vánoce - 11. prosince 2011

Andělské vánoce - 11. prosince 2011

Nedělní kreativní dílna v dětském ateliéru, 9.00 - 11.00 a 13.00 - 15.00 hodin. Po prohlídce výstavy Měšťanské Vánoce si děti vytvoří vlastní vánoční a novoroční přání a dekorativního andělíčka z netradičních materiálů.
Adventní tvoření v dětském ateliéru

Adventní tvoření v dětském ateliéru

25. - 27. 11. 2011
V rámci 22. Muzejního adventního trhu si děti mohou vyzkoušet výrobu vánočních ozdob a přáníček, tkaní na karetkách, předení a tkaní na stavu a také výrobu míčků nebo andílků z vlny.
Středověká neděle v muzeu - 16. října 2011

Středověká neděle v muzeu - 16. října 2011

Nedělní kreativní dílna v dětském ateliéru, 9.00 - 11.00 a 13.00 - 15.00 hodin. Navštivte s námi dobu rytířů a urozených dam.
Do muzea za pohádkou

Do muzea za pohádkou

Muzeum východních Čech v Hradci Králové v těchto dnech ožívá pohádkami. V neděli 18. září proběhla v muzeu další nedělní kreativní dílna pro děti...
STŘEDOVĚKÝ ČTVRTEK V MUZEU

STŘEDOVĚKÝ ČTVRTEK V MUZEU

V rámci projektu Prázdniny v muzeu se ve čtvrtek 18. srpna konala další akce pro děti s názvem Středověký čtvrtek. Pro velký zájem se akce opakovala i v pátek 19. srpna.
DOPROVODNÝ PROGRAM - DRAVCI A SOVY

DOPROVODNÝ PROGRAM - DRAVCI A SOVY

Ve středu 3. srpna zavítali do Muzea východních Čech v Hradci Králové účastníci Skautského prázdninového klubu, aby se zúčastnili doprovodného programu k probíhající muzejní výstavě o zástupcích ptačí říše.
PRAVĚKÝ ČTVRTEK V MUZEU

PRAVĚKÝ ČTVRTEK V MUZEU

proběhl 21. července v rámci muzejních prázdninových akcí pro děti. Obyčejný den pravěkého člověka dětem přiblížil muzejní lektor a lektorky...
TĚŠÍME SE NA PRÁZDNINY

TĚŠÍME SE NA PRÁZDNINY

26. června se uskutečnila další nedělní kreativní dílna v dětském ateliéru. Děti se seznámily s výrobou jednoduchého deníku a jeden si sami zhotovily.
Projekt Muzejní neděle 2014 podpořen Královéhradeckým krajem

Projekt Muzejní neděle 2014 podpořen Královéhradeckým krajem

Realizace projektu Muzejní neděle 2014 byla v tomto roce již počtvrté podpořena Královéhradeckým krajem. Projekt zahrnuje devět jednorázových akcí, které probíhají vždy jednou měsíčně.
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové