Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Základy středověkého domu v Třebechovicích

Základy středověkého domu v Třebechovicích

9. února 2012, Mgr. Radek Bláha a Mgr. Pavel Hornik

Základy středověkého domu v Třebechovicích pod Orebem
V prosinci a lednu jsme uskutečnili záchranný archeologický výzkum na staveništi Třebechovického muzea Betlémů na Masarykově náměstí v Třebechovicích pod Orebem. V přední části parcely se podařilo odkrýt suterén původně dřevěného domu o rozměrech kolem 6x6 m, hluboký kolem 2-2,5 m. Vstupní šíje sklepa vedla směrem do náměstí. Dům vznikl ve 14. či 15. století a zanikl při některém požáru města v 16. či 17. století. V zásypu sklepa se nacházely zlomky keramiky, železné hřeby a propálená omazávka dřevěných konstrukcí, tak zvaná mazanice. Ve střední části staveniště zemní práce zachytily kamenné a cihlové sklepy mladšího domu, který zde stál až do 2. poloviny 20. století.
Půdorys středověkého domu a vstupní šíje
Výplň sklepení středověkého domu, sonda 1, II. fáze
Výplň sklepení středověkého domu, sonda 2
Kamenné obvodové zdivo mladšího domu, sonda 3, II. fáze
Kamenné a cihlové obvodové zdivo mladšího domu, sonda 4, I. fáze
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci od 5. března 2018 uzavřena.