Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > ZAJÍMAVÉ PŘÍRŮSTKY FONDU DIVADLO

ZAJÍMAVÉ PŘÍRŮSTKY FONDU DIVADLO

PhDr. Jaroslava Pospíšilová, MVČ
Lidová opera, scéna z operety Mam´zelle Nitouche
V průběhu prvního pololetí roku 2016 se podařilo historickému pracovišti Muzea východních Čech v Hradci Králové získat do sbírkového fondu dary a nákupem cenné dokumenty týkající se divadelní historie města Hradce Králové i jeho okolí. Fond Divadlo obohatili nezávisle na sobě dva dárci materiály o činnosti souboru Lidové opery. Tento amatérský soubor, který se svou kvalitou vypracoval na profesionální úroveň, působil v Hradci Králové v letech 1951-1961. Muzeum obdrželo nejen fotografie a programy z představení, ale také kroniku, v níž nalezneme přehled všech operních a operetních vystoupení v Hradci samotném i na zájezdech.
Lidová opera, Cikánský baron
Druhým amatérským souborem, jehož dokumenty byly se souhlasem bývalých členů předány muzeu, je Mladá scéna, soubor Českého svazu mládeže v Hradci Králové, činný v letech 1949-1952 a působící pod patronací hradeckého Krajského oblastního divadla. Mezi jeho členy nalezneme jména budoucích profesionálních herců a divadelních vědců ( Luděk Munzar, Naďa Munzarová, Ivan Palec, Jan Císař aj.). Kromě alb s fotografiemi z činnosti a pozdějšího setkávání členů je součástí daru také kronika souboru. Je v ní také zachycena i činnost pozdější následovnice a jmenovkyně z let 1958-1959, jejímž jádrem byl divadelní kroužek Odborného učiliště ZVÚ v Hradci Králové. Třetí akvizicí je nákup fotografií herců a inscenací hradeckých ochotnických souborů JDO Klicpera a DS Tyl z dvacátých až padesátých let 20. století. Protože všechny získané předměty jsou již zpracovány do druhého stupně evidence a postupně digitalizovány, jsou samozřejmě k dispozici také případným badatelům.
Lidová opera, opereta Cikánský baron
Lidová opera, Prodaná nevěsta
Fotografie soubouru Mladá scéna
Fotografie z činnosti JDO Klicpera