Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > ZAHÁJENA SEZÓNA 2015 NA CHLUMU

ZAHÁJENA SEZÓNA 2015 NA CHLUMU

V sobotu 28. března 2015 byla v Muzeu války 1866 na Chlumu slavnostně zahájena návštěvnická sezóna roku 2015. I přes nepříliš ideální počasí si na Chlum našlo cestu cca 160 návštěvníků, 85 z nich si prohlédlo i muzeum.
chlum-2015-zahajeni-01
Akce byla zahájena slavnostním nástupem rakouských a pruských pěších jednotek a uvítacím proslovem historika Muzea východních Čech v Hradci Králové J. Šrámka. Ten se zaměřil především na představení nové publikace s názvem 1866: Malá encyklopedie prusko-rakouské války k expozici Muzea války 1866 na Chlumu.
chlum-2015-zahajeni-02
Po proslovu následovala slavnostní salva, které se ujal Historický c. k. řadový pěší pluk č. 18 spolu se zástupci rakouských polních myslivců za rakouskou stranu a Garda města Hradce Králové za stranu pruskou, slavnostního výstřelu k děla se zhostila také Pevnostní dělostřelecká rota Klubu vojenské historie Josefov.
chlum-2015-zahajeni-03
Následně se již dění přesunulo do objektu Muzea války 1866, kde nejprve vystoupil chlapecký pěvecký sbor Boni pueri, na který navázal svým varhanním vystoupením M. Trutnovský.
chlum-2015-zahajeni-04
Po hudební vložce pak již přišla na řadu hlavní část programu: komentované prohlídky expozice Muzea války 1866 i nedaleko ležícícho Ossaria a pruského hřbitova, jichž se ujali pracovníci muzea A. Chvojka a M. Rybák, stylově oděni v dobových uniformách. Akce byla návštěvníky hodnocena pozitivně a velké pozornosti se dostalo také nové publikaci o dějinách prusko-rakouské války.
chlum-2015-zahajeni-05
Od 1. dubna 2015 je Muzeum války 1866 na Chlumu otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Více na www.chlum1866.cz
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...