Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Za přírodou k hradeckému letišti

Za přírodou k hradeckému letišti

27.5.2011 - Miroslav Mikát, Věra Samková - přírodovědecké oddělení MVČ

Východočeská regionální pobočka Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ – viz www.stuz.cz) uspořádala 26. května 2011 již páté „Odpoledne v hradecké přírodě“. Tentokrát jsme navštívili méně známé přírodní zákoutí na severním okraji města v katastru Věkoš, ležící mezi Labem a letištěm. Jde o zbytky slepých labských ramen a staré pískovny, obrostlé vzrostlými stromy.

Botanička muzea Věra Samková prezentovala nalezené lužní, mokřadní a vodní rostliny, návštěvníky asi nejvíc upoutaly ponořené růžice rostliny řezanu pilolistého (Stratoides aloides). Entomologické nálezy (spoustu líhnoucích se vážek, chrostíky, srpice, housenky motýlů) přestavil Miroslav Mikát.

Pozorování ptáků (včetně hlasových projevů) vedli členové východočeské pobočky České společnosti ornitologické Ivan Tláskal a Jiří Zajíc. Na dosud nevyřešenou trasu tzv. „severní tangenty“, která by mohla protnout a narušit tuto přírodní lokalitu, upozornil architekt František Křelina. Slunné odpoledne spolu s pořadateli ze STUŽ a lektory strávilo čtyřicet královéhradeckých zájemců o přírodu.
Exkurze
OTEVÍRACÍ DOBA: