Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Z MYKOLOGICKÉ PORADNY

Z MYKOLOGICKÉ PORADNY

Bc. Tereza Tejklová, MVČ, 22. 8. 2012
boletus rhodopurpureus
Přestože houby v současné době spíše nerostou, tak nám v pondělí (20. 8.) do mykologické poradny dorazil zajímavý e-mailový dotaz. „Dobrý den. Moje snacha dnes našla nedaleko od domu partičku těchto hřibů. Foto přikládám. Mohli byste nám identifikovat o jaký druh se jedná? …“ Z přiložených fotografií jsem došla k závěru, že by se mohlo jednat o vzácný hřib rudonachový (Boletus rhodopurpureus). Pisatele emailu se mi podařilo zkontaktovat a ještě večer jsem na lokalitu v doprovodu snachy-nálezkyně vyrazila. Na místě jsme nalezli několik plodnic a mohli tak potvrdit správnost určení.

Hřib rudonachový je poměrně statným druhem, jeho klobouk může mít v průměru i přes 20 cm. Barevně je velice proměnlivý, klobouk může být žlutavý, nárůžovělý, červenohnědý i temně rudý, vždy však znatelně hrbolkatý. Dužnina se na řezu zbarvuje ihned intenzivně modře, pak pozvolna vybledá a nakonec se po delší době zbarvuje do temně rudého odstínu. V bazální části třeně je na řezu dužnina karmínově červená, což je jeden z nejlepších rozlišovacích znaků.
boletus rhodopurpureus
Hřib rudonachový je v Červeném seznamu hub České republiky zařazen do kategorie CR – kriticky ohrožený druh, ve východních Čechách se vyskytuje jen velmi vzácně, dosud byl nalezen pouze na třech lokalitách. Přestože se jedná o jedovatý druh, bývá bohužel houbaři na známých lokalitách často sbírán, byť by si zasloužil nejpřísnější ochranu.
hřib rudonachový (Boletus rhodopurpureus), foto Květoslav Jelínek
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...