Obrázek stránky
Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Z MYKOLOGICKÉ PORADNY
MaléStředníVelkéExtra velké

Z MYKOLOGICKÉ PORADNY

Z MYKOLOGICKÉ PORADNY
Bc. Tereza Tejklová, MVČ, 22. 8. 2012
boletus rhodopurpureus
Přestože houby v současné době spíše nerostou, tak nám v pondělí (20. 8.) do mykologické poradny dorazil zajímavý e-mailový dotaz. „Dobrý den. Moje snacha dnes našla nedaleko od domu partičku těchto hřibů. Foto přikládám. Mohli byste nám identifikovat o jaký druh se jedná? …“ Z přiložených fotografií jsem došla k závěru, že by se mohlo jednat o vzácný hřib rudonachový (Boletus rhodopurpureus). Pisatele emailu se mi podařilo zkontaktovat a ještě večer jsem na lokalitu v doprovodu snachy-nálezkyně vyrazila. Na místě jsme nalezli několik plodnic a mohli tak potvrdit správnost určení.

Hřib rudonachový je poměrně statným druhem, jeho klobouk může mít v průměru i přes 20 cm. Barevně je velice proměnlivý, klobouk může být žlutavý, nárůžovělý, červenohnědý i temně rudý, vždy však znatelně hrbolkatý. Dužnina se na řezu zbarvuje ihned intenzivně modře, pak pozvolna vybledá a nakonec se po delší době zbarvuje do temně rudého odstínu. V bazální části třeně je na řezu dužnina karmínově červená, což je jeden z nejlepších rozlišovacích znaků.
boletus rhodopurpureus
Hřib rudonachový je v Červeném seznamu hub České republiky zařazen do kategorie CR – kriticky ohrožený druh, ve východních Čechách se vyskytuje jen velmi vzácně, dosud byl nalezen pouze na třech lokalitách. Přestože se jedná o jedovatý druh, bývá bohužel houbaři na známých lokalitách často sbírán, byť by si zasloužil nejpřísnější ochranu.
hřib rudonachový (Boletus rhodopurpureus), foto Květoslav Jelínek
hřib rudonachový (Boletus rhodopurpureus), foto Květoslav Jelínek
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové