Obrázek stránky
Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > OHLASY VZPOMÍNEK NA 80. LÉTA V ČESKOSLOVENSKU
MaléStředníVelkéExtra velké

OHLASY VZPOMÍNEK NA 80. LÉTA V ČESKOSLOVENSKU

OHLASY VZPOMÍNEK NA 80. LÉTA V ČESKOSLOVENSKU
Mgr. Zdeňka Kulhavá, MVČ, 10. 3. 2014
Žáci základní školy v Březové u Uherského Brodu s replikami sbírkových předmětů Národního muzea vytvořených v rámci projektu Dotkni se 20.století! pro potřeby muzejních kufříků.

Vzpomínky na 80. léta v Československu - průběh vzdělávací aktivity


Vzdělávací aktivita Vzpomínky na 80. léta v Československu získala ohlas u základních a středních škol po celé České republice. Celkem se přihlásilo 22 soutěžních kolektivů. Patnáct ze základních a sedm ze středních škol. Během měsíce února a v prvních březnových dnech navštívily koordinátorky projektu Zdeňka Kulhavá a Kristýna Hlavatá všechny přihlášené školy. Navštívily třídy v Brně, Březové u Uherského Brodu, Praze, Benešově, Krupce, Teplicích, Mostu, České Lípě, Lovosicích, Frýdlantu a Liberci.
Hlavní koordinátorka Z. Kulhavá představuje žákům podrobnosti vzdělávací aktivity.
V každé třídě koordinátorky s žáky rozebraly průběh vzdělávací aktivity a podmínky soutěže. Dále prostřednictvím muzejního kufříku pořízeného Národním muzeem v rámci projektu Dotkni se 20. století! uvedly žáky do období socialistického Československa a přelomových let 1989 – 1993. Velice zajímavá byla pro žáky tvorba virtuální výstavy na webovém portálu dvacatestoleti.eu, která je jednou z podmínek soutěže. V závěru setkání obdrželi vyučující pro své žáky komiksy vytvořené v rámci projektu Dotkni se 20. století!, které mohou využít spolu s k nim vytvořenými pracovními listy ve výuce.
Za Národní muzeum pohovořila o projektu Dotkni se 20 . století!  Kristýna Hlavatá.
Nyní všechny přihlášené kolektivy pracují na přípravě školních a virtuálních výstav. Na svou práci mají čas až do 30. dubna. V tomto období se žáci mohou těšit na setkání s pamětníky, kteří jim mohou být nápomocni v zorientování se v problematice našich dějin na přelomu 80. a 90. let 20. století. S vyučujícími i žáky zůstává náš koordinační tým stále v kontaktu a zodpovídá jim veškeré dotazy, na které nenajdou odpověď v metodikách vytvořených k jednotlivým částem vzdělávací aktivity. Součástí metodik je i didaktická pomůcka v podobě karet využitelná v rámci skupinové práce třídy na tvorbě školní a virtuální výstavy.  Při tvorbě této vzdělávací aktivity jsme kladli důraz na dva základní principy vzdělávání – „škola hrou“. Obohacení žáků o informace k novodobým dějinám našeho národa prostřednictvím zábavných a smysluplných aktivit.
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové