Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > VZPOMÍNKA NA PADLÉ 4. ČS. STŘELECKÉHO PLUKU

VZPOMÍNKA NA PADLÉ 4. ČS. STŘELECKÉHO PLUKU

Československá obec legionářská - jednota Hradec Králové vás zve na setkání k připomínce 1. výročí znovuodhalení památníku Jana Gayera a zároveň 101. výročí bitvy u Lipjag spojené i s úmrtím por. Gayera. Těšit se můžete i na bohatý doprovodný program.
Dvoudenní akce vyvrcholí 4. června 2019 v 17.00 hodin u památníku Jana Gayera, kde proběhne slavnostní vzpomínkový akt spojený s vložením prstí z významných bojišť 4. střeleckého pluku čs. legií na Rusi, jemuž je památník také věnován.

V přilehlých Žižkových sadech po celý den naleznete dobové vojenské ležení s ukázkou výzbroje, výstroje a techniky. Souběžně s akcí bude v Infocentru Hradec Králové k vidění digitální panelová výstava "Legionáři Královéhradecka", spojená celodenním promítáním dokumentů režiséra Jakuba Tabery ze série "Legie 100 (Hrdinové od Zborova, Ve stínu italských hor, Krvavá francouzská pole)". Součástí vzpomínkového programu bude i otevření parkovacího domu Jana Gayera. Aktuální informace a časový harmonogram akcí naleznete na facebookové stránce Československé obce legionářské.

Prologem akcí bude v pondělí 3. června 2019 přednáška Petra Čížka "4. střelecký pluk Prokopa Holého ve víru občanské války v Rusku", kde se můžete dozvědět detaily o životě Gayerovy jednotky nebo bitvě u Lipjag, kde utrpěl smrtelná zranění.
kliknutím zvětšíte
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...