Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > VÝZVA - VÝSTAVA O DÍVČÍM VZDĚLÁVÁNÍ

VÝZVA - VÝSTAVA O DÍVČÍM VZDĚLÁVÁNÍ

Prosba o pomoc při přípravě výstavy o dívčím vzdělávání

Muzeum východních Čech v Hradci Králové chystá u příležitosti 100. výročí založení Městské vyšší školy pro ženská povolání hospodářská (později Odborná škola pro ženská povolání) pro rok 2013 výstavu věnovanou nelehké cestě dívek za vzděláním v dobách minulých. Hledáme pamětníky, rodinné příslušníky, potomky absolventek, kteří by byli ochotni zapůjčit vysvědčení, fotografie nebo předměty vztahující se k dívčímu vzdělávání v Hradci Králové. Rádi bychom rovněž získali informace nebo možnost zapůjčení památek na studium z této školy, ale také z dalších škol – např. Soukromé škole Anuše Kejřové na Pouchově a Hospodyňské škole ve Stěžerách.

Odborná škola pro ženská povolání, zal. 1913, zahrnovala např. roční školu rodinnou, dvouletou ženskou odbornou školu, živnostenskou pracovnu pro šití šatů, roční odbornou školu pro vychovatelky, dvouletý ústav pro vzdělání učitelek domácích nauk na obecných a měšťanských školách. Při škole byly také každoročně pořádány večerní lidové kurzy vaření, jemné kuchyně, zavařování, střihů a šití prádla atd. Tato škola byla přičleněna v době svého založení k dívčímu lyceu a na poč. 30. let se přestěhovala do budovy bývalé školy pro umělecké zámečnictví. Škol podobného typu bylo na našem území pouze pět.

Kontakt: PhDr. Pavla Koritenská, tel.: 495 512 391, e-mail: p.koritenska@muzeumhk.cz
Školní tablo - Škola pro vychovatelky, Hradec Králové, 1944
Školní tablo - Odborná škola pro ženská povolání, Hradec Králové, 1941
Studentky Hospodyňské školy ve Stěžerách, 1928
Studentky Hospodyňské školy ve Stěžerách, 20. léta 20. století
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu plánované rekonstrukce od 5. března 2018 zcela uzavřena.