Obrázek stránky
Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Výzkum únětického sídliště ve Stěžírkách „U lesa“
MaléStředníVelkéExtra velké

Výzkum únětického sídliště ve Stěžírkách „U lesa“

Výzkum únětického sídliště ve Stěžírkách „U lesa“
Pavel Horník, Jana Nácarová, Pavel Sybr, MVČ, 31. 10. 2013
Pohled na plochu výzkumu
Již od roku 2010 probíhá na katastrálním území obce Stěžírky v poloze „U lesa“ výzkum rozsáhlého výšinného sídliště únětické kultury (starší doba bronzová). Výzkumnou činnost vyvolala výstavba infrastruktury pro kolonii rodinných domů. Během této etapy se podařilo prozkoumat relikt nadzemní stavby a několik zásobních jam. V letošním roce pokračují výzkumné aktivity v souvislosti s výstavbou rodinných domů.
Část nádoby z objektu č. 4.
Na přelomu září a října bylo během výzkumu parcely jednoho z rodinných domů odkryto celkem 12 zahloubených situací. Nejméně 9 objektů je možné interpretovat jako zásobní jámy. Zbývající objekty lze označit za sídlištní jámy s prozatím nevyjasněnou funkcí. Prozkoumané zásobní jámy byly rozmístěny v pravidelných rozestupech ve třech řadách. Z jejich výplní pochází značné množství keramického materiálu, včetně kompletní velké zásobní keramické nádoby a hliněného závaží tkalcovského stavu.
Závaží tkacího stavu (pracovní snímek)
Kromě nezvyklé polohy sídliště na návrší s dalekým výhledem stranou větších vodních toků je důležitá i skutečnost, že předtím ani potom nebyla tato poloha osídlena. Takové lokality představují důležitý pramen pro poznání sídlištní strategie daného období a jsou cenným zdrojem informací o vnitřní chronologii archeologické kultury.
1. Pohled na plochu výzkumu
2. Pohled na plochu výzkumu
3. Profil a část půdorysu zásobní jámy č. 1
4. Profil a část půdorysu zásobní jámy č. 3
5. Zásobní jáma č. 5 narušená meliorací
6. Půdorys zásobní jámy č. 6
7. Půdorys zásobní jámy č. 10
8. Půdorys zásobní jámy č. 11
9. Část nádoby z objektu č. 4
10. Závaží tkacího stavu (pracovní snímek)
11. Plocha výzkumu
12. Pohled na město Hradec Králové
EN  DE  PL
OTEVÍRACÍ DOBA
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...
 
 
 

.
© 2018 Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajemKrálovéhradecký krajpartner-separatorMěsto Hradec Královépartner-separatorČeský rozhlas Hradec Králové