Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > VÝZKUM V CHLUMCI NAD CIDLINOU

VÝZKUM V CHLUMCI NAD CIDLINOU

Mgr. Radek Bláha, MVČ, 14. 3. 2017
Chlumec nad Cidlinou i jeho okolí náleží k místům, kterým je z archeologického hlediska již delší dobu věnována zvýšená pozornost. Jedná se o území velice zajímavé, s dlouhou tradicí osídlení sahající do starší doby kamenné. Nejvíce poznatků se podařilo v poslední době získat zejména k počátkům a vývoji samotného města Chlumce. V loňském roce provedlo archeologické oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové výzkum na západním předmostí nově budovaného mostu přes Cidlinu, kde byly mimo jiné objeveny doklady osídlení a výrobní činnosti již ze 13. století. Následoval výzkum na samotném Klicperově náměstí, při kterém se podařilo odkrýt zejména část stavby, snad tržního krámku, z 18. století.
Celkový pohled na sledovanou plochu, v pozadí pomník V. K. Klicpery.
kliknutím zvětšíte
V letošním roce jsme v únoru zahájili výzkum na místě čp. 61, rovněž na Klicperově náměstí, kde je budována nová městská knihovna. Mezi zděnými základy odstraněného domu se našly doklady požárem zničeného dřevěného domu, který vznikl asi v 17. století. Jeho předchůdce, který byl rovněž ze dřeva a částečně podsklepen, datujeme do 15. a 16. století. Ze zánikových a planýrovacích vrstev se podařilo získat početnou kolekci zlomků raně novověké keramiky ze 16. až 18. století. Výzkum bude ještě pokračovat i na jaře. Podrobnější vyhodnocení nálezů provedeme po jejich laboratorním zpracování.
Pohled na stěny výkopu se spáleništěm domu patrně ze 17. století.
OTEVÍRACÍ DOBA:
denně mimo pondělí 9.00-17.00 hodin