Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > VYCHÁZKA DO JIRÁSKOVÝCH SADŮ

VYCHÁZKA DO JIRÁSKOVÝCH SADŮ

RNDr. Věra Samková, Ph.D. a Bc. Tereza Tejklová, MVČ
Sraz účastníků  exkurze
Dne 16. září 2014 se uskutečnila vycházka do Jiráskových sadů v Hradci Králové. Přišlo 25 zájemců, jak studentů, tak seniorů, kteří měli za slunečného počasí možnost zhlédnout různé druhy dřevin např. liliovník tulipánokvětý, šácholány, jedle řeckou a korejskou, paulovnii plstnatou, podzimně zbarvený javor dlanitolistý, plodnou lísku tureckou.
voskovka papouščí (Hygrocybe psittacina)
Po předchozích deštích bylo v parku hub jak naseto. Z běžnějších jedlých hub zde rostly hřiby koloděj, modračka, Engelův a červený, několik druhů holubinek, čirůvka zemní nebo klouzek obecný. V obrovském množství jsme potkávali pečárky zápašné.
Jedovaté pečárky zápašné (Agaricus xanthodermus)
K našemu překvapení se podařilo nalézt i dva druhy z Červeného seznamu kyjovečku krásnou (Clavulinopsis laeticolor) a voskovku kluzkonohou (Hygrocybe glutinipes). Nadšeni jsme byli i z hvězdovky a bílé zbarvené kyjanky, k jejichž přesnému určení dojde během zimy.
kyjovečka krásná (Clavulinopsis laeticolor)
Díky vstřícnosti pracovníků Technických služeb v čele s Ing. Jeřábkem se podařilo zajistit, že travnaté plochy nebyly dva týdny posekány. Účastníci exkurze tak mohli obdivovat mykoflóru parku v plné kráse.
hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron)
Královéhradecký kraj
Realizováno za finanční podpory
Královéhradeckého kraje.