Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Vernisáž výstavy Divadlo českých potulných loutkářů

Dana Mylerová, MVČ, 6. 3. 2013
Vernisáž výstavy Divadlo českých potulných loutkářů
Dne 28. února 2013 byla v Muzeu východních Čech v Hradci Králové slavnostně zahájena výstava s názvem Divadlo českých potulných loutkářů.

Výstava přibližuje nejstarší podobu českého loutkového divadla, a sice kočovné marionetové. Připomíná výtvarnou podobu a technologii tehdy nejběžněji používaných loutek a dekorací a naznačuje společenské postavení a funkci tohoto divadla. K vidění je zlomek loutkářské sbírky Moravského zemského muzea v Brně, v níž se nacházejí autentické i průvodní dokumenty tradičního českého loutkového divadla. Především unikátní kolekce marionet a dalších předmětů mnoha významných loutkářských rodů a rodin působících na Moravě - Berousků, Kopeckých, Pflegrů, Flachsů, Šimků, Maiznerů, Kučerů aj. K nejcennějším zde patří loutky z dílny řezbáře Mikoláše Sychrovského z Mirotic, řezbářů Suchardů z Nové Paky a v Praze trvale žijícího Itala Josefa Allesiho. Dále pak také loutky, tištěná divadla, scénografie a další doklady amatérského divadla, jmenovitě tzv. rodinného loutkového divadla první poloviny 20. století.
Z mladších loutkáři uznávaných tvůrců byly zvoleny řezby Jindřicha Adámka z Dobrušky a Vojtěcha Zacha z Kutné Hory. Aranžmá výjevů z her a ukázky rozmluv konkrétních postav dovozují charakteristický repertoár marionetového divadla.

Od prosince 2012 je fenomén východočeského lidového loutkářství zapsán v Seznamu materiálních statků tradiční lidové kultury České republiky. O této skutečnosti rozhodla ministryně kultury Alena Hanáková na základě doporučení Národní rady pro tradiční lidovou kulturu.
Vernisáž výstavy Divadlo českých potulných loutkářů
Výstavu, kterou zapůjčilo Moravské zemské muzeum v Brně, zahájila ředitelka Muzea východních Čech v Hradci Králové Mgr. Naďa Machková Prajzová, PhD. Poté k přítomným hostům promluvil sám autor výstavy Mgr. Jaroslav Blecha a na závěr se s krátkým proslovem připojila i královéhradecká radní Mgr. Lenka Jaklová, iniciátorka zápisu loutkářství na Národní seznam i reprezentativní seznam UNESCO.

Výstava bude v královéhradeckém muzeu k vidění až do 1. září 2013.
Srdečně zveme!
Vernisáž výstavy Divadlo českých potulných loutkářů
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...