Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > VELKÁ VZÁCNOST NA MYKOLOGICKÉ PORADNĚ

VELKÁ VZÁCNOST NA MYKOLOGICKÉ PORADNĚ

Bc. Tereza Tejklová, MVČ, 25. 7. 2012

Díky příznivému počasí vyrazily houby v poslední době již i na Královéhradecku. Proto také narůstá počet žádostí o určení hub v mykologické poradně. Tento týden nám s prosbou o určení přinesl návštěvník zajímavý hřib, který našla jeho paní nedaleko Hradce Králové. Jednalo se o velmi vzácný hřib žlutý (Boletus junquilleus), zvaný též hřib kovář žlutý (Boletus luridiformis var. junguilleus). Tento druh je zařazený v Červeném seznamu hub (makromycetů) České republiky do kategorie CR – kriticky ohrožený druh. Z východních Čech byl zatím dosud známý pouze od obce Hnátnice nedaleko Ústí nad Orlicí. Od klasického hřibu kováře se liší absencí barevných pigmentů (červené a hnědé), je tedy celý žlutě zbarvený a po dotyku, nebo rozkrojení intenzivně modrá. Položka po usušení obohatí mykologickou sbírku Muzea východních Čech.
hřib žlutý (Boletus junquilleus), zvaný též hřib kovář žlutý (Boletus luridiformis var. junguilleus), foto M. Mikát
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodů přípravy nové expozice a výstav do listopadu 2019 uzavřena. Rádi Vás uvítáme v expozici Muzea války 1866 na Chlumu a na muzejních akcích. Děkujeme za pochopení. Více...