Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Unikátní školní obrazy ve sbírkách muzea

Unikátní školní obrazy ve sbírkách muzea

PhDr. Pavla Koritenská, MVČ, 8. 9. 2013
Karel Slavoj Amerling (1807-1884)

Nejstarší školní obrazy

V roce 2011 se podařilo získat do sbírek muzea několik unikátních školních obrazů, které patří k vůbec nejstarším učebním pomůckám tohoto typu. Část tohoto přírůstku lze od 5. září zhlédnout ve druhém patře muzejní budovy na tématické výstavce Nejstarší školní obrazy. Jedná se o část cyklu Život v přírodě v jednotlivých měsících, který vydal  český vlastenec, lékař, pedagog a přírodovědec Karel Slavoj Amerling (1807-1884). V letech 1858 až 1865 vydal Amerling soubor 150 školních obrazů nazvaný Obrazy k názornému vyučování. Jednalo se o vůbec první český cyklus této didaktické pomůcky, ke spolupráci přizval litografa Františka Liebische.

Školní obraz Květen, typ C, 2. polovina 19. století (vydáváno v letech 1858-1865), nakladatel K. S. Amerling
Amerlingův soubor Obrazy k názornému vyučování obsahoval pět oddílů - Zvířata (50 listů), Jedovaté rostliny (30 listů), Dílny řemeslnické (30 listů), Život v přírodě v jednotlivých měsících (30 listů) a Přírodní a umělé hospodářství (10 listů). Karel Amerling se svým počinem natrvalo zapsal do pokrokové české pedagogické historie, jeho soubor školní nástěnných obrazů byl totiž používán českými učiteli ještě několik dalších desetiletí. Amerlingovy školní obrazy byly sice formátově menší než pozdější typické školní obrazy, ale výtvarná stránka byla velmi kvalitní a pro děti přitažlivá. K. S. Amerling je označován za zakladatele českého školního obrazu.
Školní obraz Červenec, typ A, 2. polovina 19. století (vydáváno v letech 1858-1865), nakladatel K. S. Amerling
Cykly školních obrazů K. S. Amerlinga se inspirovali i další nakladatelé v Praze např. Fridrich (Bedřich) Tempský nebo Eduard Hölzel. Produkce jejich nakladatelství se objevovala na českých školách vedle Amerlingových obrazů v průběhu druhé poloviny 19. století. Německý nakladatel F. Tempský spolupracoval rovněž s litografem F. Liebischem.
Školní obraz Rostliny, nakladatel neznámý, přelom 19. a 20. století
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...