Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Technická novinka ve službách archeologie

Technická novinka ve službách archeologie

30. 7. 2011

Součástí každého plošně rozsáhlejšího archeologického výzkumu je dnes již běžně fotografická dokumentace z ptačí perspektivy. Obvykle se využívá letadla pro větší odstup a vysokozdvižné plošiny pro menší celky. Oba způsoby však mají řadu omezení od nemožnosti vjezdu na plochu výzkumu, přes rušivé stíny až po nebezpečí nadzemních energetických vedení apod. V pátek 29. července proběhlo v rámci archeologického výzkumu náměstí 28. října v Hradci Králové letecké snímkování plochy výzkumu, při kterém byl poprvé v České republice pro tento účel použit dálkově řízený stroj Octocopter se zavěšeným snímacím zařízením od společnosti FOTO-HELI. Zvláště v městském prostředí s velkým množstvím nadzemních překážek se jeví tato metoda velmi perspektivní, a to díky své bezpečnosti, přesnosti a kvalitě pořízených snímků.
Snímkování archeologických sond
Octocopter nad Náměstím 28. října