Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > GOČÁRŮV SKLENÍK V GALERII BELVEDERE

GOČÁRŮV SKLENÍK V GALERII BELVEDERE

Mgr. Martina Vlčková, MVČ, 10. 3. 2016
Vídeňská galerie Belvedere představuje na své nové výstavě „Klimt, Kupka, Picasso und andere – Formkunst“ díla významných umělců habsburské monarchie, kteří působili v samém závěru její existence. Prostřednictvím jejich děl ukazuje výstava souvislosti mezi uměním a samotnými umělci podunajské monarchie.
Pohled do výstavy Klimt, Kupka, Picasso und andere - Formkunst, © Belvedere, Wien
Pohled do výstavy Klimt, Kupka, Picasso und andere - Formkunst. © Belvedere, Wien
Ačkoliv se na první pohled může zdát, že vídeňské umění forem a pražský kubismus spolu nemají moc společného, opak je pravdou. Při bližším zkoumání je patrné, že oba směry stojí na stejných základech. Pražský kubismus zastupuje na výstavě také skleník od architekta Josefa Gočára, který je součástí sbírky nábytku Muzea východních Čech v Hradci Králové. Navržen byl ještě v duchu původních kubistických zásad. Vyznačuje se výraznou mohutností, umocněnou složitostí soustavy hranolů a diagonálně řešenou dýhou. Celkově připomíná krystalický útvar. Horní část skleníku se křídlovitě rozevírá. Jedná se o jeden z nejvýraznějších kusů kubistického nábytkového souboru, který architekt navrhnul pro vlastní byt v letech 1912–1913 a odkázal muzeu.
Skleník, Josef Gočár, 1913. © Foto M. Beneš, MVČ
Transport zajistila specializovaná firma, která skleník přepravovala ve vypolstrovaném přepravním boxu vyrobeném na míru. Výstava je otevřena od 10. března do 19. června 2016 v dolním Belvederu ve Vídni: www.belvedere.at
úterý až pátek:
16.00–20.00 hodin