Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > U TROTINY NALEZENO SÍDLIŠTĚ Z MLADŠÍ DOBY KAMENNÉ

U TROTINY NALEZENO SÍDLIŠTĚ Z MLADŠÍ DOBY KAMENNÉ

PhDr. Miroslav Novák, MVČ, 15.6.2017
Dokumentace hliníku kultury s vypíchanou keramikou
Archeologové Muzea východních Čech v Hradci Králové provádějí v těchto dnech v souběhu se stavebními pracemi při rekonstrukci hlavní silnice I/33 u osady Trotina první etapu záchranného archeologického výzkumu. Ačkoliv je harmonogram této ostře sledované stavby napjatý, daří se držet se stavebními pracemi krok a zachraňovat cenné pozůstatky pravěkého osídlení.
Skrývka vrstev překrývajících archeologické situace
Archeologická lokalita v trase hlavní silnice je známa již mnoho let, předpokládalo se ovšem, že archeologické památky pod touto strategickou dopravní tepnou byly v průběhu posledních staletí nenávratně zničeny. Po odstranění tělesa silnice se ovšem ukázalo, že řada hlouběji zapuštěných jam zkáze unikla. Podařilo se prozkoumat skupinu zásobních a těžebních jam – hliníků z doby nejstarších zemědělců na našem území – kultury s lineární keramikou (6. tis. př.n.l.) a následující kultury s vypíchanou keramikou (5. tis. př.n.l.).
Zásobní jáma kultury s vypíchanou keramikou
Vyzvednuty byly především zlomky keramických nádob, ale také kamenné nástroje či vypálené pozůstatky hliněné vymazávky stěn nadzemních domů – tzv. mazanice. Nálezy budou nyní předmětem laboratorního zpracování a odborného vyhodnocení.
Keramika a porcelanitové čepele kultury s lineární keramikou
pondělí-pátek
9.00-17.00 hodin