Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Setkání s Hanou Kleiner, Wintonovým dítětem

Setkání s Hanou Kleiner, Wintonovým dítětem

PhDr. Jaroslava Pospíšilová, MVČ
Dne 29. června 2015 se na půdě historického pracoviště muzea v Gayerových kasárnách uskutečnilo milé a zajímavé setkání, které přispělo k prohloubení znalostí o životě židovské komunity v Hradci Králové. Navštívila nás totiž paní Hana Kleinerová s manželem, která je jedním z tzv. Wintonových dětí, zachráněných před deportací do vyhlazovacích táborů. Historičky J. Pospíšilová, Z. Kulhavá a P. Koritenská zaznamenaly vzpomínky paní Hany na předválečný život rodiny, osudy jejích členů a zejména vzpomínky na pobyt ve Velké Británii.
Rodina paní  Hany Kleinerová pocházela z Hradce Králové a žila na Pražském Předměstí. Zde Kleinerovi provozovali na tehdejší Husově třídě č. 19 (dnešní Dukelské ulici v místech obchodního domu Atrium) řeznictví a uzenářství, které založil její dědeček Alois a jeho bratr Josef. Paní Hana jako dvanáctiletá odjížděla se svou o dva roky starší sestrou Soňou z Prahy 31. července 1939 posledním vlakem, který se N. Wintonovi podařilo vypravit. Její rodiče byli o tři roky později povoláni do transportu s označením Ci, který odjížděl z Hradce Králové dne 21. prosince 1942 do Terezína. Odtud byli v lednu 1943 odvezeni do Osvětimi, kde zahynuli. Paní Hana Kleinerová se při rozhovoru také dověděla pro ni důležitou informaci o místě pobytu rodičů v nedalekých Lochenicích. S paní H. Klinerovou zůstáváme v kontaktu a těšíme se také na dokumenty, které nám přislíbila pro muzeum ještě poskytnout.
Dva dny po této návštěvě byla uveřejněna zpráva o úmrtí sira Nicolase Wintona, zachránce 669 židovských dětí, kterým z protektorátu pomohl uniknout před jistou smrtí. Bez jeho úsilí by k našemu setkání dojít nemohlo. Přiložená fotografie pochází ze souboru, který nám Paní Klinerová poskytla. Zachytila její návštěvu u sira Wintona 16. května 2015. Na snímku je i Rudolf Kovanic, který pocházel rovněž z Hradce Králové a byl ve stejném vlaku jako ona.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu plánované rekonstrukce od 5. března 2018 zcela uzavřena.