Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Schůzka východočeské pobočky ČAS

Schůzka východočeské pobočky ČAS

Mgr. Bláha Radek, MVČ, 14. 2. 2013
Schůzka východočeské pobočky ČAS
Dne 2. února 2013 proběhla pod patronací Muzea východních Čech v Hradci Králové na jeho archeologickém oddělení další ze schůzek východočeské pobočky České archeologické společnosti (ČAS). Jako tradičně byla její náplní především prezentace loňských výsledků profesionálních pracovišť i amatérského bádání. Kromě záchranných výzkumů hradeckého muzea se zde prezentovaly i výsledky prací neprofesionálních členů sekce. Jednalo se o zjištění polohy zaniklé středověké vsi v okolí Habrů, okr. Havlíčkův Brod pomocí kombinovaných technik heuristiky a povrchové prospekce, či o nové poznatky získané intenzivním průzkumem oblasti Urbanické brázdy. Ty byly zajímavé především využíváním současných nedestruktivních metod např. dálkového a fyzikálního průzkumu s následnou terénní prospekcí. Zhruba dvacítka zájemců měla rovněž možnost podělit se s p. Janem Skalou o zkušenosti z jeho účasti na mezinárodní letní archeologické škole, která se dlouhodobě koná na švédském ostrově Gottland. Lze jen litovat, že o toto inspirující setkání neprojevili větší zájem členové profesionální sekce ČASu a především studenti kateder archeologie hradecké ani pardubické univerzity.
Česká archeologická společnost
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci od 5. března 2018 uzavřena.