Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > SBÍRKOVÝ DEN PROJEKTU EUROPEANA 1989

SBÍRKOVÝ DEN PROJEKTU EUROPEANA 1989

ZAHÁJENÍ SEZÓNY 2015 NA CHLUMU
Sbírkový den projektu Europeana 1989 v Muzeu východních Čech
Na naši výzvu přicházeli do muzea občané, aby se podělili o své vzpomínky na listopadové události roku 1989 a první měsíce po pádu komunismu, ale i na všední život přelomových dní. Přispěli tak k obohacení muzejní sbírky o fotografie, plakáty, tiskopisy, různé předměty a další artefakty dokumentující zmíněnou dobu.
Sbírkový den projektu Europeana 1989 v Muzeu východních Čech
Muzeum navštívilo přes 100 lidí, z toho 12 přineslo více než 200 sbírkových předmětů, z nichž nejcennější jsou fotografie a ručně psaný deník zachycující jednotlivé, za sebou jdoucí dny onoho významného převratu. Muzeum navštívilo i pár bývalých aktérů, například paní Ludmila Hovorková, pan Pavel Rytíř a současný náměstek primátora pan Jindřich Vedlich. Výpovědi nejen těchto lidí se nesmazatelně zapíší do historie českých dějin.
Sbírkový den projektu Europeana 1989 v Muzeu východních Čech
Pro návštěvníky i případné dárce připravilo historické pracoviště ve vestibulu a kavárně muzea malou výstavku předmětů vztahujících se k tomuto období. Dokumentují nejen listopadové dny roku 1989 v Hradci Králové, ale také události následujícího roku, roku svobodných voleb. Osm panelů, obrazovka i malá vitrína přinášejí ukázku z kolekce fotografií, plakátů, letáků a dobového tisku, která je součástí sbírkového fondu muzea. Výstavku můžete shlédnout v rámci návštěvy muzea do 17. 11. 2013.

Sobotní atmosféru dokreslovalo pásmo filmů a dokumentů, které měli návštěvníci možnost sledovat po celý sbírkový den, například hořkou komedii Občanský průkaz režiséra Ondřeje Trojana, krátké filmy Václava Koubka nebo dokument Listopad 1989 v České Skalici.
Sbírkový den projektu Europeana 1989 v Muzeu východních Čech
Sbírkové dny proběhly již v Plzni a v Hradci Králové, další budou následovat v muzeích v Praze, v Olomouci a v Opavě.

Kdo tentokrát akci nestihl, nebo se nemůže zúčastnit příštích sběrových dnů a přesto by se rád podílel na rozšíření sbírky evropského kulturního dědictví, ať už věcí, dokumentem či pouhou vzpomínkou, má možnost využít online formulář webového portálu www.eSbirky.cz nebo www.europeana1989.eu. Váš předmět se tak může příští rok stát součástí výstavy připravované k 25. výročí Sametové revoluce.

Více o projektu:

www.muzeumhk.cz
www.europeana1989.eu

Aktuální dění sledujte a sdílejte:

www.facebook.com/Europeana1989
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...