Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Průběžná zpráva o restaurování školních obrazů

Průběžná zpráva o restaurování školních obrazů

PhDr. Pavla Koritenská, MVČ, 13.12.2013
Školní obraz Rak

Průběžná zpráva o restaurování vzácných školních obrazů

Díky velkorysému daru Elektráren Opatovice, a.s, které v roce 2012 poskytly finanční prostředky k záchraně části souboru velkoformátových školních obrazů z počátku 20. století, mohlo muzeum nechat zrestaurovat několik těchto vzácných školních pomůcek. Tyto obrazy byly věnovány do sbírek muzea Gymnáziem J. K. Tyla v Hradci Králové. Jedná se o školní obrazy s přírodovědeckou tématikou neobvykle velkých rozměrů, na nichž se i přes péči několika generací pedagogů gymnázia podepsal zub času.
Školní obraz Zvonek
Na příkladu průběžné restaurátorské zprávy se můžeme přesvědčit o náročnosti záchrany podobného typu vzácných sbírkových předmětů. Ze zprávy restaurátorky Kateřiny Hrdličkové: „U obrazu Raka bylo nutné po náležitém mechanickém čištění a hlavně naměření pH 4,5 přistoupit k sejmutí původního plátna ve vodní lázni s přídavkem benátského mýdla jako detergentu a obohacené vody jako odkyselovací látky (viz foto).V lázni došlo k odstranění původního plátna a zejména nevhodných přelepů z různých druhů papíru ze zadní strany (viz foto). Jednotlivé uvolněné části obrazu byly podlepeny jemným japonským papírem a bude pak nutné vrátit je na původní poškozená místa….“
Školní obraz Rak - poškozené místo
Školní obraz Rak ve vaně pro koupel obrazů, které se odlepují z původního plátna

Průběžná restaurátorská zpráva - školní obraz Zvonek

„ (…) Během prvotního mechanického čištění tohoto škol. obrazu vyšlo najevo, že se skládá ze dvou nestejně velkých slepených dílů. Po zmíněném mechanickém čištění houbou Wallmaster a měkkými pryžemi byla změřena hodnota pH papíru obrazu. Hodnota pH pod hranicí 5,5 ovšem nebyla ideální a bylo tak nutné originální poškozený obraz odkyselit v obohacené vodě (uhličitanem) s následnou lázní s přídavkem klížidla. V lázni bylo také odstraněno spodní zteřelé plátno a poškozené oblepové plátěné proužky. Po proschnutí byly obě části obrazu opět zeshora jemně zvlhčeny, pro vyrovnání obrazu, přelepeny v celé ploše japonským papírem (řídkým škrobem) a opětně podlepeny (Tylosou MH 300) novým plátnem stejné kvality i barvy. Bude následovat již jen sejmutí pomocného japonského papíru, slepení obou částí k sobě a oblepení stejnými zelenými proužky plátna.Na samý závěr pak drobné barevné retuše papíru a připevnění původních dřevěných lišt.“
Školní obraz Zvonek - poškozené místo
Školní obraz Zvonek - průběh restaurování
Vážíme si dárcovství a dobrého partnerství se společností Elektrárny Opatovice a děkujeme za podporu.
EOP
úterý až pátek: