Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Prvorepubliková jídelna ve stylu Gerstel

Prvorepubliková jídelna ve stylu Gerstel

Mgr. Martina Vlčková, MVČ, 11. 2. 2013

Prvorepubliková jídelna ve stylu Gerstel - odkládací stolek s křeslem
Na sklonku roku 2012 získalo Muzeum východních Čech v Hradci Králové do svých sbírek nábytkový soubor významné hodnoty. Jedná se o prvorepublikovou jídelnu ve stylu Gerstel vyrobenou na zakázku v roce 1920 v Továrně nábytku Nevyhoštěný v Hradci Králové. Soubor tvoří sekretář, příborník, jídelní stůl se židlemi a odkládací stolek s křesílky. Firma Josefa Nevyhoštěného na výrobu nábytku byla založena v roce 1899, velice brzy získala dobré jméno a stala se čelním podnikem na výrobu nábytku v severovýchodních Čechách. Továrna se podílela na vybavení reprezentačních prostor veřejných úřadů, bank, hotelů, obchodních domů, škol i soukromých bytů; podílela se i na realizaci vybavení pro budovu muzea podle návrhů architekta Jana Kotěry. Součástí sbírek se stává pro svoji kompletnost a zachovalý stav jedinečný soubor, který zapadal do tehdejšího životního stylu „salonu republiky“.
Prvorepubliková jídelna ve stylu Gerstel - odkládací stolek s křeslem
Prvorepubliková jídelna ve stylu Gerstel - židle k jídelnímu stolu
Prvorepubliková jídelna ve stylu Gerstel - křeslo
Prvorepubliková jídelna ve stylu Gerstel - detail židle
Prvorepubliková jídelna ve stylu Gerstel - detail příborníku
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu plánované rekonstrukce od 5. března 2018 zcela uzavřena.