Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > PRŮZKUM OSSARIA NA CHLUMU

PRŮZKUM OSSARIA NA CHLUMU

Ossarium na Chlumu s ostatky padlých v prusko-rakouské válce 1866
kliknutím zvětšíte
Dne 20. dubna 2016 došlo k otevření Ossaria na Chlumu, v němž jsou pietně uchovávány ostatky padlých v prusko-rakouské válce roku 1866.
Příprava odkrytí desky Ossaria
Podnětem k otevření Ossaria se stalo natáčení dokumentu České televize s názvem Muži z Aleje mrtvých, na jehož realizaci se odborníci Muzea východních Čech podílejí. Za dohledu historika, archeologa i pracovníků Národního památkového ústavu a Královéhradeckého kraje byly z Ossaria vyzdviženy ostatky pohřbených osob, které byly následně předány odborníkům z Kriminalistického ústavu Policie České republiky v Praze k provedení odborné antropologické expertízy. Závěry jejich výzkumu budou dále zpracovány ve zmíněném dokumentu České televize.
Dokumentace pro potřeby filmu České televize
V Ossariu bylo nalezeno i několik artefaktů militární povahy, např. knoflíky, přezky, odznak k rakouského čaka a další kovové části výstroje, nevšední především relativně dobře dochovaná kožená peněženka. Tyto nálezy se po odborném zpracování stanou součástí sbírek Muzea východních Čech v Hradci Králové.
Odkrývání Ossaria
Pseudogotické ossarium je zhotoveno z hořického pískovce se žulovým sarkofágem. Podle plánů prof. Friedricha von Schmidta z Vídně za přispění vídeňského stavebního rady Pavla Wasserburgera. Práce řídil F. Vondráček z hořické školy, která stavbu realizovala. Ossarium původně zhotovené z litavského vápence a vysvěcené 2. listopadu 1899, muselo být pro špatný stav sneseno. Obnovené ossarium pochází z roku 1936. Do sarkofágu Ossaria byly ukládány kosterní pozůstatky vojáků nalezené během roku v prostoru bojiště.
Odkrývání Ossaria probíhalo za dohledu řady odborníků nejen z Muzea východních Čech
Před Ossariem je situován pseudogotický monumentální litinový kříž, který věnoval kníže Max Egon zu Fürstenberg s chotí Leontinou na památku padlých rakouské armády. Kříž byl odhalen 17. prosince 1866 a vysvěcen 12. května 1867. Po bocích kříže stojí dvě plastiky lvů z mušlového vápence. Obě byly darovány rakouským c. k. ministerstvem války.
Příprava na sestup dovnitř Ossaria za účelem vyzdvižení ostatků
Vše je neustále pečlivě dokumentováno
Ossarium vydává první artefakty
Odznak z rakouského čaka
Ostatky padlých vojáků byly pečlivě sesbírány do speciálních obalů a převezeny k odborné expertíze
Množství ostatků poněkud překvapilo
První prozkoumání nálezů z Ossaria historikem a archeologem pod dohledem televizní kamery
Výbava vojáka z prusko-rakouské války po 150 letech
Fürstenbergův pamětní kříž před Ossariem
Moderátor připravovaného pořadu Jiří Dvořák pózuje u Fürstenbergova kříže
Dějištěm natáčení České televize se stalo i Muzeum války 1866 na Chlumu
Podpis průvodních dokumentů zástupci Muzea východních Čech v Hradci Králové a Kriminalistického ústavu Policie České republiky v Praze
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci od 5. března 2018 uzavřena.