Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > PROJEKT VÝSTAVA VELKÁ VIZITA!

PROJEKT VÝSTAVA VELKÁ VIZITA!

Reklaní leták zubní pasty Thymolin, 30. léta 20. století
Muzeum východních Čech představilo návštěvníkům v roce 2017 prostřednictvím nové výstavy historii lékařské a sociálně zdravotní péče ve městě Hradci Králové v meziválečném období. Výstava s názvem Velká vizita! v Hradci Králové za první republiky byla podpořena díky dotačnímu programu Ministerstva kultury České republiky - Podpora expozičních a výstavních projektů pro rok 2017 a také díky finančnímu příspěvku města Hradce Králové na Kulturní akce. Výstava probíhala od 24. března do 5. listopadu 2017.
kliknutím zvětšíte
Z výstavy Velká vizita Velká vizita! v Hradci Králové za první republiky
Kurátorka oslovila prostřednictvím výzvy odbornou i laickou veřejnost a výstava tak byla obohacena o řadu zajímavých a unikátních předmětů z oblasti domácí péče o zdraví,  lékařských nástrojů, zdravotních pomůcek či lékařských rádců. Na výstavě se zápůjčkou podílel i královéhradecký primátor MUDr. Zdeněk Fink a kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Spolupracovala také řada institucí např. Zdravotnické muzeum v Praze, Lékařská fakulta Hradec Králové, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze, Regionální muzeum Mělník, Národní filmový archiv nebo ZŠ a MŠ Hradec Králové – Kukleny.
Křeslo pro invalidy zn. Nicholson, Irsko, poč. 20. století
Muzeum východních Čech v Hradci Králové získalo při realizaci i v průběhu výstavy celou řadu unikátních sbírkových předmětů – invalidní křeslo z počátku 20. století, prvorepublikové přístroje pro elektroléčbu a masáž, gynekologické lehátko z roku 1937, rehabilitační lehátko – trakční lavici z poválečného období, zubní šlapací vrtačku z třicátých let 20. století a řadu dalších zajímavých zdravotnických pomůcek.
Muzeum touto cestou děkuje všem institucím, spolupracovníkům z řad lékařů, soukromým dárcům i zapůjčitelům, kteří se na výstavě podíleli.
PhDr. Pavla Koritenská, kurátor výstavy
Přístroj pro elektroléčbu zn. Teslarex, 30. - 40. léta 20. století
Vostřebalovy sterilizační injekce v kazetě, 1. čtvrtina století
Zubní vrtačka, šlapací, 20. - 30. léta 20. století
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu příprav na rekonstrukci dokonce roku 2017 uzavřena.