Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Projekt Muzejní neděle 2014 podpořen Královéhradeckým krajem

Projekt Muzejní neděle 2014 podpořen Královéhradeckým krajem

PhDr. Pavla Koritenská, 11. 4. 2014, MVČ
barvy-nedele-04
Realizace projektu Muzejní neděle 2014 byla v tomto roce již počtvrté podpořena Královéhradeckým krajem. Projekt byl zahájen již v roce 2011 jako pokračování tradičních Muzejních barborek a Velikonoc v muzeu, akcí, které zavedla v Muzeum východních Čech v Hradci Králové v 90. letech 20. století jako připomenutí zvykoslovných a lidových tradic PhDr. Zdena Lenderová, etnografka muzea. V roce 2014 chce projekt seznamovat veřejnost, především děti a mládež nejen se zvykoslovnými tradicemi, ale také pořádat akce navazující na probíhající výstavy a stálé expozice muzea, seznamovat účastníky s přírodou, historií a archeologií Královéhradeckého kraje.
masopust-nedele-03
Projekt zahrnuje pro rok 2014 devět jednorázových akcí, které probíhají vždy jednou měsíčně. Připraveny jsou čtyři zvykoslovné programy (Masopustní neděle, Velikonoční neděle, Adventní kalendář, Vánoce muzeu), dva tvůrčí programy (Hledej zvíře, Kovotepecká dílna) a tři interaktivní programy (Barvy v přírodě, Jak pozorovat přírodu a Jak se žilo za císaře pána). Programy jsou připravovány v návaznosti na probíhající výstavy a stálé expozice MVČ ve spolupráci s odbornými pracovníky historického a přírodovědného oddělení. V letních měsících bude projekt doplněn subprojektem Prázdniny v muzeu.
V roce 2014 již byly realizováty tyto akce:

Barvy v přírodě  - 16. 3. 2014

Netradičně pojatá muzejní neděle zaznamenala ohlas nejen u účastníků, ale i lektorky a kurátor výstavy si tentokrát neděli mimořádně užili. Muzeum nevyhořelo a látky se v barvířské dílně obarvily všem dokonale. Příroda a alchymie nezklamala! Výsledkem byly úžasné vzorníky přírodních barviv.
barvy-nedele-03
barvy-nedele-01

MASOPUSTNÍ NEDĚLE – KARNEVAL VE SVĚTĚ - 16. 2. 2014

Muzejní neděle v masopustním duchu začala povídáním o tradicích masopustu na našem území a pokračovala v dětském ateliéru muzea. Zde si všichni účastníci, děti i dospělí, "odskočili" do Číny a v rámci kreativní dílny si nejen zkusili vyrobit dračí masky, které symbolizují nedílnou součást čínské kultury, ale pochutnali si také na tradičním masopustním pečivu, českých koblihách.
masopust-nedele-01
masopust-nedele-04

HLEDEJ ZVÍŘE - 26. 1. 2014

Muzejní neděle Hledej zvíře proběhla v duchu přírody. Účastníci absolvovali prohlídku výstavy Barvy v přírodě se zoologem muzea a kurátorem výstavy Mgr.  Josefem Hotovým a poté si v kreativní dílně vyrobili vlastní koláže na téma příroda, květiny, zvířata... Odpolední termín dokonce navštívil štáb regionální televize Relax. Ačkoliv technika koláže není zrovna jednoduchá, i nejmenší účastníci se pustili s vervou do práce a výsledky byly obdivuhodné.
hledej-zvire-nedele-01
hledej-zvire-nedele-03

VELIKONOČNÍ NEDĚLE - 13. 4. 2014

Květná neděle přivítala v muzejní kreativní dílně nejen stálé účastníky našich akcí, ale také nové tváře. V očekávání pašijového týdne a výroby velikonočních dekorací se i ti nemenší, věku dvou až tří let, se zápalem vrhli do zhotovení zápichu do osení ve tvaru barevných slepiček, velikonočních kolotočů s barevnými ptáčky a beránků z vlny. Po práci vyhládlo, takže mazanec s čajem chutnal všem.
velikonoce-nedele-01
velikonoce-nedele-02
Všem účastníkům děkujeme za skvělou atmosféru a těšíme se na Vás při dalších akcích. Tým muzejních nedělí.
Královéhradecký kraj
Realizováno za finanční podpory