Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > PŘÍRODOVĚDECKÝ KROUŽEK PŘIVÍTÁ MLADÉ BIOLOGY

PŘÍRODOVĚDECKÝ KROUŽEK PŘIVÍTÁ MLADÉ BIOLOGY

V uplynulém školním roce 2016-2017 se členové Přírodovědeckého kroužku podrobněji seznámili s přírodou královéhradeckých městských parků, které svou přírodní pestrostí poskytují útočiště pro nečekané množství organismů. Podnikli výpravu za ptáky, vodními i suchozemskými bezobratlými organismy. S mykoložkou muzea odhalili zajímavé houby na mnohdy překvapivých místech. Náplň kroužku zahrnovala i botanickou část, kde se naučili poznávat nejen běžné druhy stromů a bylin, ale po návštěvě Botanické zahrady léčivých rostlin také léčivky a způsoby jejich využití.
Během exkurzí v zimním a jarním období děti navštívily zimoviště netopýrů v Českém krasu a naleziště prvohorních fosílií nedaleko Trutnova. Během zimy se pak členové kroužku podrobně seznámili s tématem loňského ročníku Biologické olympiády a připravili se na účast v soutěži, ve které jeden z nich postoupil ve své kategorii až do krajského kola. Muzejní depozitáře poskytly pro zvídavé přírodovědce množství zajímavých organismů a někdy i exotických exemplářů k prozkoumání.
Za nedlouho končí letní prázdniny a začíná nový školní rok 2017-2018. Také pro toto období připravili pracovníci Muzea východních Čech v Hradci Králové řadu podnětných vycházek za královéhradeckou přírodou zaměřených na poznávání organismů, několik celodenních výprav na přírodovědně zajímavé lokality kraje a část setkání bude zaměřena také na aktuální téma Biologické olympiády.
Setkání budou opět vést odborníci z oborů ornitologie, entomologie, botaniky, mykologie, geologie a paleontologie. Studovat přírodní procesy budeme nejen přímým pozorováním v terénu návštěvou různých biotopů, ale také v laboratoři. Budeme třídit nasbíraný materiál, pomocí určovacích klíčů jej přiřazovat ke správným druhům a využijeme také optické i digitální mikroskopy ke zkoumání těch nejmenších detailů přírodnin.
Kroužek je určen pro žáky 5. až 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. První setkání zájemců se uskuteční 18. září 2017. Více informací o kroužku a možnosti přihlášení: www.muzeumhk.cz/prirodovedecky-krouzek.html
Projekt podpořilo Ministerstvo kultury
Ministerstvo kultury