Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > PŘIPRAVUJEME NOVOU PUBLIKACI

PŘIPRAVUJEME NOVOU PUBLIKACI

Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje na letošní rok k vydání nový 160 stránkový katalog lidového nábytku. Publikace kurátorky a etnografky Mgr. Martiny Vlčkové představí na celostránkových fotografiích malované a vykládané skříně, truhly, postele, kolébky a další nábytek ze sbírky muzea, jejíž počátky spadají do konce 19. století.
kliknutím zvětšíte
Jednodvéřová malovaná skříň, 1840, Podkrkonoší
Charakter mobiliáře vesnického domu utvářela sociální příslušnost obyvatelstva, jeho ekonomická vyspělost, ale také lokální tradice a prostředí. Lidé si zařizovali domácnost účelově a funkčně, jednotlivé nábytkové kusy měly jasně vymezené místo v rozmístění po místnosti, které se však postupem doby a nových možností proměňovalo. K proměnám docházelo také z hlediska výzdoby lidového nábytku. Vedle staršího nezdobného nábytku se postupně prosazoval nábytek zdobený tesařskými technologiemi a nástroji, jakými bylo rytí, vyřezávání, místně též vypalování, nebo truhlářskými postupy jako vykládání. Nejrozšířenější technikou zdobení však byla malba, velmi oblíbená u široké vrstvy obyvatelstva. V jejím rámci se vyvinula řada regionálních typů, lišících se barevností a dekorativními motivy. Lidový nábytek, zejména ten malovaný, začal badatele více zajímat v průběhu 2. poloviny 19. století v souvislosti s národním uvědoměním a orientací na lidovou kulturu. Projevilo se to nejen vytvářením sbírek lidového umění, výstavami i prvními publikovanými studiemi, ale na přelomu 19. a 20. století také zakládáním místních muzeí.
Malovaná truhla, 1. polovina 19. století, Turnovsko
Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje vydání katalogu lidového nábytku z vlastních sbírek. Počátky této sbírky spadají do konce 19. století, kdy byly díky sběrům pro Národopisnou výstavu českoslovanskou v roce 1895 položeny základy pozdějšího fondu bydlení-odívání, kam byl lidový nábytek zařazen. Sbírka lidového nábytku nepatří rozsahem k těm největším, čítá na 122 kusů malovaného i vykládaného nábytku především z oblastí východních Čech, z regionálního hlediska je však její význam nezanedbatelný. Obrazový katalog bude rozdělen do dvou částí. Úvodní část se věnuje historickému vývoji sbírky a jejímu typologickému rozboru. Druhou část tvoří soupis jednotlivých předmětů s bohatým doprovodným obrazovým materiálem. Takto koncipovaný přehled sbírky lidového nábytku hradeckého muzea přispěje nejen k jejímu důkladnému poznání, ale bude rovněž důležitým srovnávacím materiálem pro ostatní muzejní instituce.
pondělí-pátek
9.00-17.00 hodin