Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Připravujeme: CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM

Připravujeme: CESTA DÍVEK ZA VZDĚLÁNÍM

Historie a zajímavosti z dívčího školství od konce šedesátých let 19. století a první poloviny 20. století v Hradci Králové a okolí v nové výstavě Muzea východních Čech.
Pohled na budovu Mětské odborné školy pro ženská povolání, 30. l. 20. století
Výstava připomene mimo jiné 100. výročí založení Městské vyšší školy pro ženská povolání hospodářská v Hradci Králové. Tato škola byla při svém založení v roce 1913 první svého druhu v českých zemích. Její jedinečnost spočívá např. v široké nabídce oborů, které svým studentkám po celou dobu existence nabízela. Dívky zde mohly studovat odbornou školu pro ženská povolání, rodinnou školu, školu pro vychovatelky, ústav pro učitelky domácích nauk, živnostenskou pracovnu atd. Svojí existencí napsala tato škola jednu z kapitol dívčího odborného školství.

Výstava bude otevřena od pátku 21. června 2013

Při přípravě výstavy byla shromážděna řada zajímavých fotografií. Každá fotografie skrývá nějaký příběh nebo je zahalena tajemstvím, které zůstává pro nás současníky skryto. Pojďte s námi za těmito příběhy:

Příběh první - Lidmila Fendrychová

Tablo Ústavu učitelek domácích nauk, 1921/22
Tablo Ústavu učitelek domácích nauk, který byl při odborné škole otevřen ve školním roce 1921/22. Ve spodní řadě třetí zprava nenápadná studentka Lidmila Fendrychová. Tato krásná dívka se později stala dokonce odbornou učitelkou této hradecké školy.
Lidmila Fendrychová
Lidmila na fotografii v zahradě vpravo. Portrétní fotografie odhaluje tajemnou dívčí tvář studentky a budoucí učitelky, její skromnost a osobitý půvab.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu plánované rekonstrukce od 5. března 2018 zcela uzavřena.