Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Příběhy 20. století

Příběhy 20. století

Kateřina Štědrá, Post Bellum, o.p.s.

Češi a Slováci hledají zapomenuté pamětníky v soutěži Příběhy 20. století. Nejlepší vyhraje 50 000 korun.

V dubnu odstartoval druhý ročník soutěže Příběhy 20. století, ve které lidé hledají zapomenuté pamětníky zlomových momentů minulého století. V letošním roce může soutěžit každý, kdo do 5. října 2014 natočí autorskou audio nebo video nahrávku příběhu pamětníka a uloží ji na www.pribehy20stoleti.cz. Účastníci soutěží ve třech věkových kategoriích: žákovské (13-15 let), studentské (16-18 let) a dospělé (od 19 let) a pamětníky a jejich příběhy mohou hledat kdekoli - ve své rodině, mezi známými a kamarády nebo v okolí svého bydliště. Soutěžní nahrávku pamětnického příběhu musí doprovázet textově zpracovaný příběh pamětníka (maximálně 10 000 znaků) a fotodokumentace (aktuální i archivní fotky pamětníka a případně také fotokopie relevantních archivních dokumentů). Výherce ve třech věkových kategoriích, kteří získají atraktivní finanční a věcné ceny, vybere odborná porota složená z historiků, pedagogů a novinářů. Soutěžní příspěvky budou zveřejněny na webu www.pribehy20stoleti.cz, kde lidé budou moci hlasovat, který příběh získá cenu veřejnosti. Vítěze organizátoři soutěže, společnosti Post Bellum a Pant, vyhlásí 11. prosince 2014.
V Loňském roce soutěž Příběhy 20. století zaznamenala mimořádný ohlas a stala se největší dokumentaristickou soutěží pro širokou veřejnost v ČR. Své práce nakonec odevzdalo 585 soutěžících, webové stránky zaznamenaly téměř 60 000 návštěvníků. „Zájem byl mile překvapující. Nejčastěji soutěžící zpracovávali příběhy lidí, které pronásledovaly komunistické úřady v 50. letech či v době normalizace. Mezi natočenými vzpomínkami nechyběla mnohdy neuvěřitelná svědectví z dob druhé světové války nebo příběhy přeživších z nacistických koncentračních táborů,“ shrnuje Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum. “Lidé si uvědomují, že je potřeba příběhy pamětníků zachytit a předat dál, než zmizí navždy a to je skvělé, stejně jako fakt, že polovina soutěžících byla loni mladší osmnácti let“.
Více o soutěži:
www.pribehy20stoleti.cz
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...