Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > NOVÁ PUBLIKACE PŘÍBĚH BUDOVY LÉKAŘSKÉ FAKULTY

NOVÁ PUBLIKACE PŘÍBĚH BUDOVY LÉKAŘSKÉ FAKULTY

PhDr. Pavla Koritenská, MVČ

Společný projekt Muzea východních Čech v Hradci Králové a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové: Publikace Příběh budovy Lékařské fakulty v Hradci Králové

Užší spolupráce obou institucí byla zahájena již koncem roku 2014 a prvním výsledkem byl cyklus článků pro časopis Scan (časopis Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty UK v Hradci Králové), zaměřený na 70. výročí zřízení Lékařské fakulty v Hradci Králové a který vycházel v průběhu roku 2015 a také v roce 2016. Zároveň se připravovala výstava 70 let Lékařské fakulty v Hradci Králové 1945-2015, která byla otevřena v září 2015 a je v současné době trvalou součástí prostor LF HK. Již tehdy se původní záměr začal ubírat cestou k publikaci, která by přinesla všechny výsledky bádání, soustředila historické fotografie Sbírky Muzea východních Čech v Hradci Králové k danému tématu, řadu tiskovin a fotografií ze soukromých sbírek, z nichž mnohé dosud nebyly publikovány a všechny se do výstavy nevešly nebo byly objeveny později.
Příběh budovy Lékařské fakulty v Hradci Králové
Rok 2016 tak přináší publikaci jako výsledek úspěšné spolupráce obou institucí nazvanou Příběh budovy Lékařské fakulty v Hradci Králové. Publikace si dala za cíl seznámit čtenáře s pohnutou historií budovy dnešní Lékařské fakulty v Hradci Králové, která je nezaměnitelnou součástí města a slouží fakultě již více než 70 let. Zahrnuje časové období let 1935 až 1947. Velkým přínosem publikace bylo zapojení prvních studentů Lékařské fakulty v Hradci Králové prof. Rudolfa Malce a doc. Jiřího Endryse, kteří se velmi ochotně podělili o svoje vzpomínky na začátky Lékařské fakulty. Příběh by nebyl úplný, kdyby se dalším ochotným spolupracovníkem nestal syn architekta a projektanta budovy Jana Rejchla, profesí také architekt, Milan Rejchl. Publikace přináší také řadu bonusových materiálů např. místopis budovy sborového velitelství, ukázky z nepublikovaného spisu prvního děkana LF HK - profesora Bohuslava Boučka a vzpomínky lékařky Zdenky Hodačové na ubytování mediků a mediček v Hradci Králové na přelomu padesátých a šedesátých let. V obrazové příloze lze porovnávat historické fotografie a současnou podobu Lékařské fakulty a interiérů budovy.
Publikace bude veřejnosti slavnostně představena v budově Lékařské fakulty v Šimkově ulici dne 20. prosince 2016 v 15 hodin.
Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Více...