Domovská stránka > Novinky > NOVINKY > Patří válka do muzea?

Patří válka do muzea?

Slogan reklamní kampaně, kterým se prezentuje Heeresgeschichtliches Museum Wien, byl použit jako motto konference, kterou ve dnech 21. – 23. září 2011 pořádala mezinárodní rada muzeí ICOM v rakouském Grazu.

Pořádající institucí bylo Universalmuseum Joanneum, historicky nejstarší muzeum v Rakousku a zároveň největší všeobecné muzeum ve střední Evropě, které bylo vzorem pro vznik Národního muzea v Praze. Hlavními účastníky konference byli čelní představitelé významných vojenských muzeí nejen z Evropy, ale i z Ameriky a Austrálie. Diskutující během dvoudenní konference řešili problematiku prezentace války v expozicích muzea.

Za Muzeum východních Čech v Hradci Králové, které podalo přihlášku do ICOMU  a od příštího roku by chtělo aktivně ve výboru pracovat, se konference zúčastnila ředitelka Mgr. Naďa Machková Prajzová, Ph. D. a vedoucí oddělení výstavního a prezentačního Mgr. Stanislav Hrbatý.

V rámci jednání s čelními představiteli ICOMAMu podalo naše muzeum návrh, aby se mezinárodní konference v roce 2016 konala v Hradci Králové a byla věnována problematice války 1866. Ze strany předsednictva byl tento návrh předběžně schválen. Pořádající institucí by bylo Muzeum východních Čech v Hradci Králové pod záštitou ICOMAMu.
pondělí-pátek
9.00-17.00 hodin